Polgármester úr! Azt tapasztaljuk, az utóbbi évek fejlesztései egyre inkább átírják Dunapataj-Szelid üdülőfalu és a tó szezonális naptárát. Szinte évszaktól függetlenül látogatók népesítik be a játszótereket, sétányokat. Ennek tükrében miként alakultak a tavalyi év idegenforgalmi adatai?
Az aszályos, csapadékmentes, forró nyárnak köszönhetően a strand a szezonban folyamatosan, több mint 2 hónapot volt nyitva. Ez természetes fürdőhely lévén, az idényjellegéből adódóan kivételesen hosszú strandszezonnak számít. Mindez a várakozásokhoz képest nagyobb vendégforgalmat, ezáltal nagyobb bevételt eredményezett. Az eladott belépőjegyek alapján mondhatom: a strandon a 2023. évi adatokhoz képest közel 50 százalékkal több vendég, felnőtt és gyerek vásárolt belépőjegyet. Az időjáráson túl ebben közrejátszhatott az is, hogy Szeliden továbbra is ingyenes a parkolás, a vármegyében található strandokhoz képest nálunk alacsonyabbak a belépőjegyárak.
Nyári kánikulában különösen központi kérdés a víz minősége. Ez hogyan alakult?
A Szelidi-tó vízminőségének ellenőrzése évszakoktól függetlenül folyamatos. A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya folyamatos mintavételi és vízvizsgálati eredményei szerint a víz minősége a tartós kánikulában is kifogástalan volt. A fürdőzők egész nyáron biztonságosan élvezhették a Szelidi - tó hűsítő vizet. A víz hőfoka és minősége aktuálisan a hivatal honlapján és országosan is nyomon követhető.
Szeliden számos önkormányzati és privát szálláshely van. Ezeknek milyen volt a forgalma?
Az önkormányzati tulajdonú szálláshelyeken a vendégéjszakák száma a 2023. évhez képest emelkedést mutat. Noha a nagy létszámú iskolai csoportok száma csökkent, ugyanakkor a sátrakkal és lakóautókkal érkezők száma folyamatosan növekedett, újra egyre népszerűbb a kemping. A nyári időszak vendégforgalma és árbevétele összességében az elvárásoknak, a tervezett bevételeknek megfelelően alakult.
Az önkormányzat stratégiai céljai között szerepel, hogy a szezonális jelleg időbeli határait kitolják. Ez hogyan sikerült?
Az iskolai tanítási szünet és a szelidi nyári szezon kezdete gyakorlatilag egybeesik. Ugyan a főszezon augusztus végén véget ér, de az idegenforgalmi szezon nem, hiszen az újonnan létesített Sportcentrum, a Bowling Center nem csak nyáron, hanem az őszi, téli és tavaszi hónapokban is üzemel, egész évben várja a szórakozni, kikapcsolódni vágyókat. Olyannyira, ha valaki most akarna a hétvégére helyet foglalni, igencsak szoros időbeosztással találkozna, ugyanis az egész vármegyéből nagy az érdeklődés, és akkor még nem beszéltem az egyre nagyobb számban az új Duna-hídon, a Dunántúlról érkező vendégekről. A bowlingot immár Dunapatajon is az egyik legnépszerűbb, zárt terű társas sportok közé sorolhatjuk. A folyamatos időpontfoglalásoknak köszönhetően a bevétel több mint 50 százaléka az egész évben nyitva tartó Sportcentrumban realizálódik. Kedvelt a vendégek körében még az ugyanitt található biliárd, a léghoki, a csocsó és a darts is. A nyitva tartás az aktuális évszakhoz és a vendégforgalomhoz igazodik. A Bowling Centert egyre többen csapatépítő tréningekre, családi és baráti összejövetelekre, céges rendezvényekre veszik igénybe.
A Szelidi tó a horgászok körében országos népszerűségnek örvend. A kerékpárúton már szinte évszaktól függetlenül sok biciklis közlekedik.
A Szelidi - tó turisztikai vonzereje a „négy évszakos”, nagy létszámot vonzó horgászturizmusban és a kerékpáros turizmusban is megmutatkozik. Nem feledkezhetünk meg Dunapataj és a hozzá tartozó Bakodpuszta idegenforgalmáról sem, hiszen évről évre egyre többen, döntően külföldiek sokasága tekinti meg a hagyományainkat bemutató lovas programjainkat, az országban egyedülálló, a Kiskunsági Nemzeti Park által létrehozott kékalga tanösvényt és a túzok programot.
Az idegenforgalom alakulásában egyre jelentősebb szerep jut a kivilágított, turisztikai célból is megépített kerékpárútnak. Folyamatosan növekszik a kerékpárosok száma nemcsak a nyári, hanem az őszi, téli szezonban is. Számottevően erősíti a kerékpárforgalmat a Duna jobb és bal partját összekötő Tomori Pál híd. Mindemellett a gasztroturizmus is jelen van, ami egyfelől a „patajikum”, a pacal, másfelől a magyar, az alföldi konyha megannyi kiváló étele iránti érdeklődésben is megmutatkozik.
Örömmel tölt el, hogy az önkormányzatnak a helyi vállalkozókkal, egyesültekkel történő összefogása egyre eredményesebb és harmonikusabb. A turisztikai vonzerő megőrzésében, erősödésében, az itt nyaralók komfortérzetének kiteljesedésében az is szerepet játszik, hogy a helyi rendőrőrs és a polgárőrség munkájának köszönhetően nálunk az üdülni és pihenni vágyók egész évben a legnagyobb biztonság mellett vehetik igénybe a szolgáltatásokat.