...

Félezernél is többen tüntettek a kalocsai kórház gyermek és szülészeti osztályának megmaradásáért

  • Zsiga Ferenc
  • 2025. 02. 22., 16:33
  • Híreink / Közélet
A Békés Kalocsáért Egyesület és a csatlakozó Veled, Velünk, Városunkért Egyesület hívó szavára félezernél többen vettek részt a február 22-én, szombaton 11 órakor a Kalocsai Szent Kereszt Kórház főbejárata elé szervezett demonstráción. A hideg idő ellenére már az esemény kezdete előtt fél órával gyülekezett a tömeg, az emberek hosszú sorokban, fegyelmezetten várták, hogy a színpad jobb és bal oldalán elhelyezett pultoknál aláírásukkal is nyomatékosítsák a Kalocsai Szent Kereszt Kórház gyermek és szülészeti osztályának szüneteltetése, illetve esetleges bezárása elleni tiltakozásukat. Az esemény a himnusz közös elénekelésével kezdődött, majd a két egyesület három vezetőségi tagja, Bolvári Ferdinánd (BKE), Magóné Tóth Gyöngyi és Balogh Csaba gyakran ütemes tapssal, bekiabálásokkal, videós bejátszásokkal tűzdelt beszédével folytatódott. A felszólalók sorát a főszónoknak felkért, a város részéről a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház vezetőivel tárgyalásokat folytató Dr. Bagó Zoltán visszafogott, tárgyilagos hangvételű, egy-egy mondatánál ugyancsak tapsot, bekiabálásokat kiváltó beszéde zárta.

Az esemény moderátora, Király Róbert, a BKE vezetőségi tagja, önkormányzati képviselő volt, aki a demonstráció résztvevőit tisztelettel arra kérte: tartsák be a tömegrendezvények és a kölcsönös udvariasság szabályait. Talán itt érdemes megjegyezni, hogy ez a felhívásmaradéktalanul meghallgatásra talált.

A Himnusz közös eléneklése után Bolvári Ferdinánd, a demonstráció ötletgazdája, a Békés Kalocsáért Egyesület elnökségi tagja, önkormányzati képviselő lépett a mikrofonhoz.

Bolvári Ferdinánd beszéde

Azért gyűltünk itt össze, hogy nemtetszésünknek adjunk hangot a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Kalocsa Szent Kereszt Kórház Telephely Csecsemő és Gyermekgyógyászati, illetve Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályának átszervezése miatt” – monda, majd emlékeztetett, hogy a már nem önálló, telephellyé minősített kórházról az elmúlt 15 évben többször fölröppent egy-egy hír az átszervezéséről, leépítésekről, esetleges bezárásáról. Mára kiderült, hogy ennek a nagy múltú intézménynek a felsoroltakkal immár valós veszélyként kellszembe néznie. 

A folytatásban felidézte, hogy a BKE először 2023-ban hívta az embereket békés véleménynyilvánításra a jelenlegihelyszínre. Önkormányzati képviselőként 10 éve, 2025. februárjában a kórház főbejáratához szervezett szimpátiatüntetést.

Eddig, az utolsónak hitt pillanatban mindig megoldották a problémát. Bízom benne, hogy ez most is így fog történni! –mondta, hangsúlyozva, hogy visszatekintve ezek a megoldások mindig csak felületesen kezelték a problémát, „a beteget újraélesztették, de a tumort továbbra sem kezelte senki”– élt egy a medicinából vett hasonlattal.

Utalt rá, hogy vannak, akik szerint ezeknek a megmozdulásoknak semmi értelme, mert ezek ez ügyek nem az utcán, hanem a politikai tárgyalóasztaloknál dőlnek el.

Lehet, hogy igazuk van, de erre van egy mondásom: Ha megpróbáljuk, veszíthetünk, de ha meg sem próbáljuk, máris veszítettünk! – mondta, hozzátéve, hogy meggyőződése szerint az elégedetlen tömegek látványa képes változtatni a már megváltoztathatatlannak hitt dolgokon is. Hangsúlyosan igaz ez az országgyűlési választásokat megelőző időszakokra. Ne feledjék, most éppen az országgyűlési választásokat megelőző évben vagyunk! – zárta a gondolatsort.

Kitért arra is, hogy szerinte mit jelent a BKE civilsége.

A civilségünk, a függetlenségünk azt jelenti, hogy bárkivel képesek vagyunk összefogni Kalocsa és a kalocsaiak érdekében; politikusokkal, pártokkal, egyházakkal. Ugyanakkor bárkivel szembe is szállunk, ha a városunk, az itt élő emberek érdekei sérülnek! – mondta.

Bolvári Ferdinánd annak a véleményének is hangot adott:

Nem korrekt, ahogy a kecskeméti székhely bánik a kalocsai telephellyel. Annak idején azt ígérték, ezzel a friggyel stabilizálódik kórházunk helyzete, de ehelyett még nagyobb lett a bizonytalanság– szögezte le, hozzátéve:

Úgy érezzük magunkat, mintha Kecskemét mostohagyerekként kezelne bennünket. Megtűrnek ugyan, de ha húzni kell a nadrágszíjon, azt biztosan velünk kezdikTermészetesen a központ saját érdekeit tartja fontosnak és nem a gyarmatát, akarom mondani a telephelyét. Ennek mi, kalocsaiak isszuk meg a levét…Be kellene már látni végre, hogy ez a fene nagy központosítás a minőség rovására megy az egészségügyben, de ilyenkor az oktatásról sem feledkezhetünk meg. 

A folytatásban Bolvári Ferdinánd kifejtette: 

Az új Duna-híddal egy új földrajzi és gazdasági régió alakult ki. Paks 20, az atomerőmű 15 perc alatt elérhető Kalocsáról, így aztán felfoghatatlan, hogy a Paks2 építése kapcsán miért 40 kilométerre lévő szekszárdi, és nem a 20 kilométerre lévő kalocsai az elsődleges ellátó hely. Érthetetlen, hogy a kalocsai Szent Kereszt Kórház beutalási körzetét miért nem rajzolják át úgy, hogy abba benne legyen az épülő atomerőmű, Paks városa és annak környéke, mert így reálisan lehetne modernizálni, fejleszteni a kalocsai kórházat úgy, hogy orvosokat, ápolókat csábítunk ideMi kiállunk Kalocsa, és a környék gyermekeink jövőjéért! Kérjük a tisztelt érintetteket, legyeneKecskeméten, vagy Budapesten…, döntéseiknél vegyék figyelembe, hogy mi egy békés és egészséges Kalocsán szeretnénk élni - talán ez nem olyan nagy kívánság! – zárta beszédét Bolvári Ferdinánd.

Dr. Magóné Tóth Gyöngyi beszéde

Dr. Magóné Tóth Gyöngyi beszéde elején felsorolta a kórház egykori elnevezéseit. A szám szerint 10 név végéhez érve hangsúlyosan a „telephely” szóval zárta a mondatot.

A kórház ellátási körzetéről szólva hangsúlyozta, hogy az intézmény csak az orvosi alapszakmákat tekintve 72 ezer ember ellátásáért felel, de ez a tüdőgyógyászat, a rehabilitációs, a krónikus ellátás esetében még ettől is kiterjedtebb, akár a 300 ezer főt is meghaladja. 

Most döntöttek a fejünk felett, először csak február 1-ig, aztán június végéig felfüggesztették két osztály működését- hangsúlyozta.

Ezt követően felsorolta a polgármester, az önkormányzat erőfeszítéseit, hogygyermekorvost szerezzenek, de amikor meg volt, közölték vele, hogy mégsem kell.

A szónok a képviselői esküt felidézve arra mutatott rá, hogy ugyan az mindenkit kötelez, de a képviselő-testület tagjai közül többen mégsincsenek jelen. 

El kell mondanom, hogy január 1-je óta a kalocsai babák anyakönyvi kivonatában már nem szerepel, ami nagyon sokunkéban szerepel, születési helye: Kalocsa – mondta egyebek mellett, pesszimista hangvételben dr. Magóné.

A folytatásban Font Sándor országgyűlési képviselő és Szigeti Tamás, a Fidelitas volt helyi elnöke két évvel ezelőtti azon nyilatkozatát játszották be kivetítőn, amelyben a két politikus a kalocsai kórház, a gyermekosztály megmaradása mellett tette le a voksot.

Balogh Csaba felszólalása

Ezt követően Balog Csaba, a Veled, Velünk, Városunkért Egyesület homokmégyi tagja a kórház kalocsai járásban, a kalocsai járásban élők számára betöltött szerepét bontotta ki, a két osztály megmaradása mellett érvelve. 

A kalocsai kórház ügye nem csak a város problémája, hanem azoknak a falvaknak, községeknek, a város vonzáskörzetében élőknek is ugyanúgy égető. Egyes osztályok működésének szüneteltetése vagy esetleges bezárása a vidékieket is érzékenyen érinti” - mondta Balogh Csabamjd végezetül arra kérte a megjelenteket, hogy aláírásukkal is fejezzék ki tiltakozásukat azon, a helyi igényeket figyelmen kívül hagyó intézkedés ellen, amelyek szüneteltetik vagy megszüntetnék a szülészeti és gyermekosztályt. 

Dr. Bagó Zoltán beszéde

A polgármesternek, mint az esemény főszónokának a beszédét – miután azt elektronikus úton továbbította - teljes terjedelmében közöljük.

Tisztelettel Köszöntöm az egybegyűlteket!

Engedjék meg, hogy egy idézettel kezdjem:

„Minden személynek joga van saját maga és családja egészségének és jólétének biztosítására alkalmas életszínvonalhoz, ezen belül élelemhez, ruházathoz, lakáshoz, orvosi ellátáshoz, valamint a szükséges szociális szolgáltatásokhoz.”

Tudják mit idéztem? Az Egyesült Nemzetek Szövetségének az Emberi Jogokat rögzítő egyetemes nyilatkozatát!

Engedjék, meg, hogy egy másik szöveget is idézzek:

„Ez a szöveg rögzíti az állam azon szándékát, hogy minden magyar állampolgárnak megteremtse a szociális biztonságot. Ennek érdekében azon élethelyzetekben, amikor — gyermekének születése, egészségi állapotának időleges vagy végleges romlása, hozzátartozójának vagy munkalehetőségének elvesztése miatt — a megélhetéséhez szükséges javak előteremtésére nem képes, valamennyi állampolgár jogosult törvény szerinti állami segítséget igénybe venni.”

Tudja valaki, hogy ez honnan van?.... A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG ALAPTÖRVÉNYÉT IDÉZTEM!

Kedves Kalocsaiak és környékbeliek!

Az egészséghez való jog minden kalocsait megillet. Ha valóban lenne szociális biztonság, és ha valóban lenne erre akarat, akkor most egészen biztosan nem kellene itt állnunk. A most összegyűlő tömeg ereje megmutatja, hogy a kalocsaiak nem hagyják magukat! Ez az 1000 éves város igenis összefogott, mindenki kiáll a kórházunk, a csecsemő- és gyermekosztály, illetve a szülészetünk mellett.

Az imént egy nagyon érdekes bejátszást hallottunk, melyben az urak sikerpropagandát közöltek korábban a kalocsai kórházról. Minden ezzel ellentétes mostani nyilatkozattal szemben azonban, 3 évvel ezelőtt, nem lett megoldva a probléma. Legfeljebb csak elodázva lett. Jelentem, egyáltalán NEM oldottak meg semmit! Ha akkor valóban sikeresen kezelték volna az ügyet, akkor most egészen biztosan nem kellene itt állnunk.

Tisztelt Kalocsaiak!

Az egészségügy nem lehet pénzkérdés. Nem fogadom el azt a magyarázatot, hogy nincs pénz a kalocsai gyerekosztályra. 2025-ben, az Európai Unióban, Semmelweis Ignác, az anyák megmentőjének hazájában – az nem lehet érv, hogy forráshiány miatt bezárnak egy gyerekosztályt.

Amíg 1,9 milliárd van ló-wellnessre, joggal várjuk el, hogy Kalocsán igenis legyen pénz gyerekosztályra!

Azért sem érzem érvnek azt, hogy nincs rá pénz, mert 

itt mindannyian becsülettel fizetjük az adót, ami arra van, hogy az állami infrastruktúrát fenntartsuk
fizetjük a TB-t is, ami arra van, hogy az ehhez szükséges feladatellátásra igenis legyen fedezet!

Ahogy egy idős nagyvállalkozó mondta nekem: Kisfiam, én és a cégeim már annyi adót és TB-t fizettem életemben, hogy egy 0-24-ben járó motorú mentőautónak kellene állnia folyamatosan a bejárómban!

Tisztelt Kalocsaiak! 

Ahogy látjuk, pénz az van, sőt, társadalombiztosítási járulékbevétel is akad bőséggel. Akkor tegyük fel a kérdést, hogy pontosan mi hiányzik ahhoz, hogy Kalocsán legyen gyerekosztály?

A válasz az, hogy az akarat! Pusztán szándék és akarat kérdése, hogy mire és hogyan költünk. Amit pedig fájóan hiányolok, az az őszinte, nyílt és egyenes kommunikáció a kérdésben! Az elmúlt hónapokban többször foglalkoztam a nyilvánosságban a témával, pedig nekem polgármesterként se hatásköröm se illetékességem nincs a kórházat illetően. Azok, akik pedig percek leforgása alatt meg tudnák oldani a helyzetet, mélyen hallgattak!

1. Először azt mondták, hogy nincs gyerekorvos – HOZTUNK!
2. Aztán azt mondták, hogy jó, oké, akkor van gyerekorvos, de nincs rá pénz – ADTUNK!
3. Utána azt mondták, hogy jó, de ez túl sok, ez bérfeszültséget okoz. 

Itt áljunk meg! Szeretném jelezni, hogy a szavaknak súlya van. Ami itt kialakult, ez nem bérfeszültség, hanem mondjuk ki, ez irigység! Bérfeszültség az, amikor szakmunkások vitatkoznak, hogy minimálbért vagy garantált bérminimumot keressenek – az orvosoknál ezzel szemben, hogy 1,5 millió, 2,5 millió, 3,5 millió, vagy 5,5 millió a hó végén a túlórákkal, pótlékokkal, ügyelettel együtt a valóságban átutalt nettó fizetés: Nekem édesmindegy! Én nem sajnálom tőlük, SŐT! Kapjanak több bért! De nekik egymás közt - az kérem szépen irigység! Ócska kommunista trükk egy orvos bérigényére kenni azt, hogy egy megyei intézmény vezetése olyan komoly humánerőforrás-hiánnyal küzd, hogy nem tudja ellátni a megye egy részében a feladatát!

 

Nem! Minden orvost és ápolót szakterületétől függetlenül tisztességesen és nemzetközi színvonalúan meg kell tudni fizetni az országban! Nem Afrikában vagy Ázsiában vagyunk a dzsungelben! Egy állítólagos bérfeszültség mögé bújni egy ilyen helyzetben – szerintem – álszent dolog. De kérdem én, hogy mi a fontosabb, az állítólagos bérfeszültség, vagy az, hogy egy méhlepény leválás esetén a kismamának és magzatának 20 perce van szakszerű orvosi ellátáshoz jutnia? Melyik csecsemő- és gyerekosztály lesz majd 20 percre Kalocsától? Vagy ezentúl minden kalocsai kismamának hetekre-hónapokra Bajára meg Kecskemétre kell majd költöznie? 

Nekem az a véleményem, hogy így fogják szépen elmaszatolva bezárni a kórházunk szülészetét és gyermekosztályát. Merthogy ezzel Kalocsán végleg bezár majd a gyermekosztály és ezzel a szülészet is. Hiszen így NINCS a minimumfeltétléknek megfelelően minden nap 24 órában elérhető 31 percen belüli távolságon neonatológus szakorvos. Ezzel az ősszel meghirdetett és februárig tartó, majd sumákban meghosszabbított leállás véglegessé is vált.

Tisztelt Egybegyűltek! 

Számomra az is elfogadhatatlan, hogy a kalocsai születésszámok csökkenésével próbálják magyarázni a magyarázhatatlant. Teljesen mindegy, hogy 308, 208, vagy 108 gyerek születik évente a kalocsai kórházban, minden egyes gyermeket és édesanyát megillet a biztonsághoz és az egészséghez való jog! Mit szólnának a vezetőink, ha holnap bejelentenék a mentők, hogy mostantól már egy sérülthez ki sem megy a kocsi, csak ha minimum két sérült van? Ez ugyanaz! Mi lenne? Normális? Nem, nem és nem!

Minden egyes születendő gyermeknek ugyanolyan körülményeket kell biztosítani, legyenek akárhányan is! 

Tisztelt kalocsaiak!

Óriási hiba lesz a jelenlegi kapacitásokat leépíteni, hiszen később ha úgy adódik, a semmiről újraépíteni mindig mindent drágább, mint folyamatosan működtetni azokat.

Higyjék el tudom mit beszélek, hisz voltam én már tulajdonosi fenntartója a Bács-Kiskun megyei önkormányzat alelnökeként a Megyei Kórháznak! Ismerem kívül belül! És akkor egy teljes megyei kórház rekonstrukciót menedzseltünk le tisztességesen, átláthatóan és úgy, hogy akkor a 18,5 milliárdos költségvetésünk felét el is vitte a kórház. Tehát ahogy Önök is látják, ha hagynak minket dolgozni, akkor akarunk és tudunk is segíteni. 

A kórház fenntartása már több, mint egy évtizede nem helyi önkormányzati feladat. Hogy ezt a kórházat a napjainkban Kalocsa városa tartsa fenn, ahhoz a jelenlegi költségvetésünk duplája kellene és törvényi garanciák arra, hogy az ehhez szükséges forrást évről évre az inflációval növekedő módon az önkormányzatunk megkapja.

Kedves egybegyűltek!

Megígértem és betartottam, hogy minden tőlem telhetőt meg fogok tenni a kalocsai egészségügyért. Amikor a kórház novemberben azt mondta, hogy nem tudja a kalocsai védőnőknek továbbra is biztosítani a megfelelő munkakörülményeket, akkor azonnal léptünk. Felújítottuk az egykori gondnokság helységeit, hamarosan pedig visszaköltözhetnek a régi helyükre a kalocsai védőnők!

Ahogy az sem önkormányzati feladat lenne, hogy a kalocsai mentőállomáson megfelelő munkakörülmények legyenek. Januárban támogatásunkról biztosítottuk az Életmentők Kalocsai Mentőalapítványt, melynek keretében klímatizálja a mentőállomás az önkormányzat.

Tisztelt kalocsaiak!

Pár hete még azzal támadtak engem néhányan, hogy nem teszek semmit gyerekorvos ügyben, nem úgy, mint az elődöm, aki állítólag már „megoldotta” ezt a kérdést. 

Most ugyanezek az emberek helyeselnek arra a javaslatra, hogy a gyerekosztály fekvőbetegellátását megszüntessék. 

Ezek után kérdezem Önöket: ki az, aki felelőtlenül és következetlenül kommunikál az ügyben?  Magyarázkodnak, hazudoznak a trollok!

Mindenki láthatja, hogy mi nyílt lapokkal játszunk, a kommunikációnk nyílt, egyenes, őszinte és CENZÚRAMENTES! És ezt várjuk el minden érintett féltől is!

Köszönöm, hogy ennyien eljöttek ma a kórházunk mellett kiállni! Ma a nagy városegyesítés megtörtént, együtt erő vagyunk! Mi, a lakosság a kórház dolgozói mellett és gyermekeink mögött állunk! Ha kell, akkor majd tovább fogjuk emelni a tétet. A kórház szabad, az egészségügy a miénk, a városvezetés a helyén. A gyermekeink kezét pedig el nem engedjük!

Pártok nélkül, pártok felett! Csak a város!

Köszönöm, hogy meghallgattak!"

rendezvény végén a szónokok, mint a választásokon még politikai riválisok az egységes fellépés demonstrálására a közönség kitörő tapsa közepette kezet fogtak.

 

hirdetés
hirdetés