A tanácskozás résztvevői dr. Bagó Zoltán polgármester köszöntötte, aki mint emlékezetes Fajszon, a Zarándokút Önkormányzati Társulás 2025. március 6-i ülésén ajánlotta fel, hogy a zarándokútvonallal érintett települések polgármesterei a következő ülést Kalocsán, az érseki és járási székhely városban tartsák meg.
Az ülést megnyitó Kőszegi Zoltán elnök, Dabas város polgármestere elsőként a házigazda dr. Bagó Zoltán polgármestert és Kákonyi István egyházügyekért felelős tanácsnokot köszöntötte, majd ismertette a napirendet. A tanácskozás napirendjén ezúttal a szabályszerű működéssel összefüggő határozatok elfogadása volt többségben.
Az elmúlt évi költségvetés zárszámadásának, majd az idei évi büdzsé módosításának egyhangú szavazással történő elfogadása után a zarándokútvonal infrastruktúrájának megújítása került szóba. Mint elhangzott, ennek az állapota az elmúlt évek alatt, többnyire az időjárás viszontagságai következtében leromlott. Sok helyen például az útbaigazító és információs táblák javítására, cseréjére van szükség.
Az elnök, részben az ezzel kapcsolatos felvetésekre reagálva hangsúlyozta: földrajzi értelemben a legnagyobb kiterjedésű önkormányzati társulás ülésezik, amelynek működési területe - miután mintegy 40 társult önkormányzat tagja van - Esztergomtól Máriagyűdig 450 kilométert foglal magába. A társulás szellemiségéből fakad, hogy egy olyan lehetőséget, útvonalat teremtsenek, működtessenek, amelyen az emberek el tudnak indulni akár túrázási szándékkal, vagy a lelki békéjük megteremtése, helyreállítása céljából. Ezen az útvonalon a szállásokat az egyházak, az önkormányzatok és civilszervezetek együttműködésével, összefogásával hoztak létre. Az egyre világosabban látszik, hogy az útvonal egyes infrastrukturális elemeinek fenntartása tartósan az önkormányzatok és más szervezetek bevonása nélkül nem lehetséges. A hagyományok szerint már zarándokká válik az is, aki legalább 100 kilométert megtesz ezen az úton. Az elnök szerint azért is fontos, hogy megfelelő infrastruktúrával is ösztönözzék az útra kelőket, mert két-három nap alatt le tudnak ülepedni az emberekben azok a gondolatok, amelyek kavarognak bennük, ugyanis a hétköznapok forgatagában esetleg nincs idejük ezeket végig gondolni, megemészteni, következtetéseket levonni, változtatni az esetleges rossz szokásainkon. A test jó értelemben vett sanyargatása akár egyénileg, akár csoportosan a rossz külvilágot segíti kizárni. Ezáltal pedig hasznosabbá és szerethetőbbé válunk – fogalmazott Kőszegi Zoltán.
Készül az összesített települési programlista
Az elnök felhívta a figyelmet: a fajszi ülésen született meg a döntés, hogy valamennyi település elküldi a saját éves programjait, látnivalóit, minden egyéb érdeklődésre számot tartó értékének a leírását. Ezt „közkinccsé teszik” és összefésülve ajánlásként kerülhet fel a Társulás és az önkormányzatok honlapjára, az egyes médiafelületekre. Az elnök szerint ennek az információgyűjtésnek a végén járnak. Ahogy teljesen összeáll az anyag, azt mindenki megkapja és a saját kommunikációs csatornáin népszerűsítheti azt.
Kalocsán zarándok pihenőhely készül
Kákonyi István, a kalocsai önkormányzat egyházügyekért felelős tanácsnoka arról számolt be, hogy Kalocsa félmillió forintot nyert a zarándok pihenőhely komfortosabbá tételére. Miután a zarándokszállásnak helyet adó volt Hunyadi kollégium épületét bezárták, egy zarándok állomást, pihenőhelyet alakítanak ki a Népművészeti Ház egyik helyiségéből. Ezt hűtő-fűtő klímával is ellátják. A pihenőhely kialakítása a nyár folyamán befejeződik.
Társult tag lett Császártöltés
A folytatásban a társulási tanács arról döntött, hogy Császártöltés községet felveszi a tagjai sorába. Az egyhangú szavazást követően az elnök hangsúlyozta: ez akkortól válik hatályossá, amikor valamennyi társult önkormányzat képviselő-testülete a döntést jóváhagyta, és ennek megfelelően az alapszabályt is módosították. Stalter Judit polgármester a pozitív döntést megköszönte a társulás tagjainak. Hozzászólásában elmondta: azért kérték a tagfelvételt, mert a szomszédos települések már a társulás tagjai, a zarándokok pedig Császártöltésen is áthaladnak. Császártöltés is rendelkezik olyan attrakciókkal, látnivalókkal, amelyek érdekesebbé tehetik a zarándokutat. Ilyen például a feltárásra váró Szent István-korabeli kápolna, amelynek munkálatai reményei szerint a zarándokúthoz, a társuiláshoz csatlakozva felgyorsulhatnak.
Dusnok félmillió Forint támogatást kapott
A Dusnok Község Önkormányzatát képviselő Prohászka János pályázati referens elmondta: a tagönkormányzatok számára biztosított pályázati határidő hosszabbításával élve Dusnok Község Önkormányzata 450 ezer forint forrásra nyújtott be pályázatot. Céljuk a a zarándokútvonal infrastruktúrájának megújítása. A tanács tagjai a kérelmet befogadták és egyhangúan elfogadták.
Kalocsai cserkészek vállalása
Az egyebek napirendi pont keretében Henzel Erik, a kalocsai 101. számú Tomori Pál Cserkészcsapat tagja elmondta: Rumi Imre, a Magyar Zarándokút elnöke képviselőjeként van jelen. Bejelenti, hogy a zarándokút jelzőrendszerének megújításában, újrafestésében a kalocsai cserkészcsapat szívesen közreműködik, az egységes arculat megteremtése érdekében egy fém sablont is készítettek. A sablont Henzel Erik a jelenlévőknek bemutatta. A vállalást a társulás tagjai örömmel fogadták.
Kalocsa a területén elvégzi a felújításokat
Dr. Bagó Zoltán, Kalocsa város polgármestere bejelentette: a városháza vezetői értekezletén az az előzetes döntés született, hogy önkormányzat az idei évi költségvetése terhére a zarándokút jelzőrendszert a közigazgatási határain belül felújítja. A polgármester arra kapacitálta a többi önkormányzatot, hogy hasonló módon járjanak el, újíttassák fel az útmutató és az információs táblákat, ha szükséges, az idei költségvetésüket ezzel az összeggel módosítsák. Továbbá azt kezdeményezte, a társulás hozzon elvi döntést arról, minden egyes társult önkormányzatnak javasolja, hogy még a jelenlegi költségvetés ideje alatt, azaz jövő év március 15-ig ezekre a munkálatokra a forrást először idén, majd a következő években is biztosítja. Kalocsa nevében vállalta, hogy együttműködve a helyi cserkészcsapattal a vállalt felújításokat 2025. október 15 –ig elvégzik. Dabas város önkormányzata nevében Kőszegi Zoltán is csatlakozott a kezdeményezéshez.