Elsőként a tanulmánynak beillő alapossággal kidolgozott, összesen 58 oldalas, „Kalocsa város Önkormányzatának Gazdasági Programja 2025-2029 időszakra” című előterjesztést tárgyalták. Az ötéves fejlesztési tervben a törvényi és szakmai fundamentumok áttekintése, a helyzetelemzés gyakorlatilag jól megágyaz azoknak a városfejlesztési célkitűzéseknek, amelyek egyfelől a folyamatban lévő TOP Plusz pályázatokban, másfelől a ciklus ideje alatt más források bevonásából realizálódhatnak. Az anyagot az egyes bizottságok előzetesen megtárgyalták, és azt a készítőknek szóló dicsérő szavak kíséretében egyhangúan elfogadták.
Intézménnyé alakulhatnak a város cégei
A folytatásban a képviselők eldöntötték, hogy az önkormányzat rendkívüli pénzügyi támogatásra nyújt be pályázatot.
A Közfeladatok átszervezése címet viselő előterjesztés vitája során kiderült: az önkormányzat a jövőben a kötelező és az önként vállalt feladatainak az ellátását nem a helyhatóság 100 százalékos tulajdonában lévő két nonprofit társasággal, a Kalocsai Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Kft-vel és a Kalocsai Innovációs és Közművelődési Központ Kft-vel képzeli el. A nagyobb pénzügyi átláthatóság érdekében ezeket a közfeladatokat a jövőben intézmények végeznék. A változtatás indoklásához az előterjesztés egy részletes gazdasági elemzést is tartalmazott. Az anyagból az is kiolvasható, hogy a két Kft. nem klasszikus, az innováció tárgykörébe sorolható feladataival a jövőben egy gazdasági társaság foglalkozna. A polgármester aláhúzta: az intézménnyé történő átszervezésnek ez csak az első, előkészítő, nem minősített többséget igénylő fázisa. Ez a határozat csak az elindulásról szól, a végleges döntéshez a képviselők kétharmadának a támogató szavazatára lesz szükség. Az elfogadott határozat szerint felhatalmazzák a polgármestert: készítsen egy olyan előterjesztést, amely az új intézményi alapító okiratokat, a vezetői pályázatok kiírását és a munkajogi intézkedések megszervezését tartalmazza.
Szigorodott, életszerű lett a lakások és helyiségek bérletéről szóló rendelet
Mint emlékezetes, az már a költségvetésről szóló vita során nyilvánvalóvá vált, hogy a lakások és helyiségek bérletéről szóló rendelet számos anomáliával terhelt. Nem csak hogy nem életszerű, számos visszaélésre ad lehetőséget. Miután a rendeletet felülvizsgálták, a képviselők elé került javaslat szerint a bérlő a lakásbérleti szerződés ideje alatt köteles a bérleményben életvitelszerűen lakni. Szigorítás az is, hogy a lakást jogcím nélkül használóknak folyamatosan emelkedő összegű bérleti díjat kell fizetniük. Változás, hogy az újonnan kötött bérleti szerződések időtartama 5 évről 3 évre változik, és bevezették a háromhavi bérleti díjnak megfelelő óvadék fizetésének a kötelezettségét is. A képviselők a vita lezárása után a változásokat tartalmazó, egységes szerkezetbe foglaló új lakásrendeletet egyhangúan elfogadták.
Nem ment át a szociális rendelet módosítása
A képviselők a 2025. évi költségvetés tárgyalásakor már hosszú vitát folytattak le a múlt évben még húsvétkor és karácsonykor generálisan, valamennyi 65. életévét betöltött, állandó lakcímmel rendelkező kalocsai lakosnak nyújtott támogatásról. Az ügyben több képviselő messze az SZMSZ-ben rögzített hozzászólások számát túllépve szólaltmeg, de gyakorlatilag a már korábban elhangzottakat ismételte meg.
Újdonság volt, hogy a polgármester két-három évre visszamenően, dátumra pontosan idézett azokból a vezetői értekezleti jegyzőkönyvekből, amikor az előző polgármester a szociális rendelet módosítását szinte szó szerint a jelenlegi előterjesztéshez hasonló tartalommal javasolta megváltoztatni. Erre válaszul Simon Zoltán azt mondta: más valamit javasolni, és más azt a valóságban is véghezvinni. Kétségét fejezte ki, hogy az érintettek majd tömegesen bemennek a városházára, hogy az új szabályozás szerint őket megillető támogatást kérjék. Dr. Bagó Zoltán kifejtette: ehhez elengedhetetlen lesz a hatékony kommunikáció és az is, hogy az egyéni képviselők a saját körzetükben személyesen is kapacitálják a rászorulókat arra, hogy akár a korábbi összegtöbbszörösét kitevő új támogatást kérjék.
A polgármester leszögezte: ez a költséghely felülről nyitott, ha szükséges, erre a célra további összegeket kell majd átcsoportosítani. Dr. Kiss Csaba jegyző megismételte, hogy a jelenlegi szabályozás és gyakorlat jogszabálysértő, amit meg kell szüntetni. Dr. Magóné Tóth Gyöngyi azt vetette fel és mondta:”Kíváncsi vagyok arra, kik azok a képviselők, akik egy eleve jogszabálysértő helyzet fenntartását támogatják?”
A szavazás végül úgy alakult, hogy Borbola Péter, Illés Krisztina, Simon Zoltán és Schmidt Rajmund képviselők nemmel szavaztak. Miután Király Róbert és Bolvári Ferdinánd képviselők az ülésről igazoltan voltak távol, a 4 nem szavazattal szembeni 6 igen szavazat nem volt elég a szociális rendelet minősített többséggel való módosításához. Így a rendelettervezetet egy későbbi időpontban ismét napirendre tűzik.
Elfogadták az üzleti terveket
A képviselők elfogadták a Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Nonprofit Kft., valamint az Innovációs és Közművelődési Központ Nonprofit Kft. 2025. évi üzleti tervét. A KIKK elmúlt négy évi tevékenységéről szólva több kritika elhangzott. Például, hogy több korábban népszerű rendezvény elhalt, a város színházat kedvelő közönsége helyi színházi előadások híján más városokba, például Kiskőrösre, Paksra jár át. Arról is szó volt, hogy 2028-ban lesz 60 éves a Duna menti Folklórfesztivál, a jubileumi évforduló méltó megünneplésére már mos elkezd felkészül a város.
A képviselők végül mindkét cég üzleti tervét elfogadták.
Az ügyvezetők béremelésére tett javaslatot azonban zárt ülés keretében elutasították.
Nyolcpontos polgármesteri tájékoztató – „A ’paksi pénz’ egymilliárdjából nulla forint kap Kalocsa és környéke”
Az ülés zárása előtt ezúttal a szokásosnál is tartalmasabb polgármesteri tájékoztató hangzott el, Dr. Bagó Zoltán az egyes témákat nyolc pontba szedte.
Felhívta a figyelmet, hogy a kitüntető díjakra május 31-ig, írásban, indoklással lehet javaslatot tenni.
Polgármesterként ellenjegyezte az Élhető települések pályázat konzorciumi szerződését, ezzel az aktussal a pályázat megvalósítása hivatalosan is elindult.
Az informális egyeztetések megtörténtek, így a mai napon elkészült a Versenyképes járások pályázat konzorcium - tervezete. Úgy néz ki, hogy április8-ig le tudják adni a koherens és konzekvens versenyképességi programot.
Az uszoda esetében a minisztérium oldaláról letelt a 60 napos várakozási idő, így újabb sürgető e-mailt küldött. Türelemmel várja, hogyan döntenek. Addig is a tegnapi sportbizottsági ülésen 4,5 millió forintot szavaztak meg az Úszó Egyesület utazási támogatására és minden olyan felmerülő költségére, ami abból fakad, hogy nem tudnak edzeni a Kalocsán bezárt uszoda miatt.
A Védőnői Szolgálat jelezte: túlvannak a szükséges papírmunkán, így a védőnők szerdától már a régi/új helyükön lesznek elérhetők.
Tegnap a szolnoki öntödéből kijavítva hazaérkezett a Nagyidai Sztojka Ferenc szobor. Most a sírkövesen a sor, hogy a talapzatot kijavítsa. Az újra zsűrizés pár héten belül megtörténhet, utána lesz az ünnepélyes szoboravató.
Felhívás készült a kalocsai kutyatartók részére, hogy a kutyaürülék felszedése a kutyatartó kötelessége. Aki erről nem gondoskodik, köztisztasági szabálysértést követ el. Az új szabályozás szerint immár a közterület felügyelet szabhat ki helyszíni bírságot. Sajnos a kutyaürülékkal kapcsolatban egyre több lakossági panasz érkezik.
„Tegnap teljesen véget ért a Paks Város közigazgatási területén létrehozott különleges gazdasági övezetből befolyt adóbevétel szétosztása. A vármegyegyűlés illetékes bizottsága február 28-án meghozta az ezzel kapcsolatos utolsó döntését is.
Azt kell hogy mondjam, egy elképesztően igazságtalan politikai döntés született! A több mint 1 milliárd forintnak a felosztásában - úgy néz ki, hogy Font Sándor országgyűlési képviselő úr javaslatára - Soltvadkert 250 millió forintot, Akasztó 70 millió forintot, Kiskőrös 6 jogcímen majdnem 150 millió forintot, Kecel 75 millió forintot, Sükösd 45 millió forintot kapott.
Ezzel szemben Kalocsa nulla forintot,és az összes Kalocsa környéki település, tehát a Duna menti települések, azaz a TEIT-ben lévő települések jelentős része szintén nulla forintot kapott.
Felháborítónak tartom – tudom hogy minden szentnek maga felé hajlik a keze - de az országgyűlési képviselő úr továbbra is azt a politikát folytatja, hogy minden megszerezhető forrást Soltvadkertre és Kiskőrösre irányít. Még azokat is, amelyek tulajdonképpen nem is azoknak a településeknek járnának, hanem Kalocsának és a környező településeknek. Ezúton is üzenem az országgyűlési képviselőnek, hogy szerintem meg lesz ennek a böjtje, jövőre, amikor a kalocsaiak szavazatáért fog esdekelni. Azt a fajta gyakorlatot,hogy a városnak járó pénzösszegeket továbbra is Soltvadkertre és Kiskőrösre irányítja át, mint kalocsai polgármester nem tudom elfogadni, és ebben nem is fogom támogatni, a továbbiakban sem.”
A képviselő-testületi ülés a polgármesteri tájékoztató tudomásulvételével ért véget.
A testületi ülés élő közvetítése a Kalocsa TV Facebook oldalán tekinthető meg!