Megkeresésünkre Sztojka István, az ügy főszereplője elmondta, hogy a bontásról és az elszállításról előzetesen a helyi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat őt váltó, a múlt évi választáson még riválisának számító új elnökétől értesült.
Saját elmondása szerint a helyszínre ő, mint a pályázat bonyolítója, a helyi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat korábbi elnöke hívott rendőröket. Az egyenruhások a munkát végző sírköves szakember igazoltatása és az önkormányzat hivatalos meghatalmazásának megvizsgálása után a munkavégzést és az elszállítást nem akadályozták meg. Ugyanakkor őt és a vele lévőket, a szerinte jogos felháborodásuk miatti hangoskodásuk miatt, közösséget zavartó magatartásra hivatkozva, a helyszín elhagyására szólították fel.
Ezt követően nevezte Dr. Bagó Zoltán polgármestert a közösségi médiában diktátornak, rasszista indíttatásúnak, és lemondásra is felszólította. Egyben bejelentette, hogy a február 10-én, hétfőn induló héten tüntetést szervez a városháza elé, amelynek legkorábbi időpontja a szerdai nap lehet. Sztojka István azt is megosztotta velünk, hogy a „diktátor” és a „rasszista indíttatású” jelzőket első fölháborodásában mondta, írta, de így utólag ezeket a szavakat már maga is erősnek találja. Ettől eltekintve a tüntetés szervezésétől nem áll el! Szerinte neki az alkotást készítője, a vele jó ideje semmilyen formában nem kommunikáló, semmilyen megkeresésére nem reagáló roma származású szobrászművész mondta, hogy jogszabályváltozás miatt az alkotást nem szükséges zsűriztetni, de ezt utólag a jegyző határozottan cáfolta.
Sztojka István maga is elismerte, hogy mellalakon valóban láthatók kisebb esztétikai, az anyag felületén szemmel is felelhető hibák. Ugyanakkor az ezek megállapításáról, kijavításáról szóló szakértői véleményt, az Alkotóművészeti Koordinációs Iroda ötfős szakembergárdájának ez ügyben kiadott iratát, amelyben úgy fogalmaznak, hogy a „bemutatott mellszobrot a bírálaton elhangzott észrevételek megfontolásával elfogadásra és kivitelezésre javasolja” másként értelmezte, mint ami az, valójában. Laikusként erről az iratról úgy gondolta, hogy az már a kihelyezést jóváhagyó határozat. Ilyenformán a közterületre kihelyezett, sokáig letakart, nem tudja, ki által kicsomagolt alkotásnak - a téves értelmezés miatt - valóban nincs véglegesnek tekinthető dokumentuma. Ennek ellenére úgy véli, hogy a mellalak fejrésze hűen tükrözi Nagyidai Sztojka Ferenc arcvonásait.
Nagyidai Sztojka Ferenc
Dr. Bagó Zoltán korábban a közösségi médiában, de megkeresésünkre személyesen is reagált a szabálytalanságokkal, anomáliákkal terhelt történetre.
A törvény mindenkire vonatkozik! Aki figyelemmel kísérte, az tudja, hogy egy 2019-ben indult, tehát szűk hat éve húzódó ügyről van szó. A helyi önkormányzatokról szóló 1991. évi XX. törvény 109. § (2) bekezdése szerint a műalkotás művészi értékére vonatkozóan szakvéleményt kell beszerezni. Ez megtörtént, de a nem éppen kedvező, mindenfajta eszköz nélkül, szemmel is látható hibák miatt a szakértői megállapítások konkrét javítási feladatokat generálnak a megrendelő számára ahhoz, hogy az alkotást -, még a közterületre történő kihelyezés előtt - a kötelező zsűrizésnek lehessen alávetni. Az alkotás megvalósításáról, közszemlére tételéről szóló képviselő-testületi döntést képviselőként magam is jó szívvel megszavaztam, de a határozat szabályos végrehajtása már nekem, mint polgármesternek a hatáskörébe került és tartozik. Ez egy szimplán hatósági ügy, kár bármit is ebbe belemagyarázni.
Minden előre ki lett fizetve, mégis az elkészült mű ebben a formájában csak töredékét éri az érte adott összegnek. A szabálytalanul kihelyezett alkotás a gondos előkészítésnek köszönhetően sértetlenül visszakerült a tulajdonosához, így annak kijavítása és engedélyeztetése után, egy méltó ünnepség keretében részemről bármikor felavatható.
Minden más, így a saját elmondása szerint az önkormányzat bérlistáján már nem szereplő Sztojka István esetleges sértettségből fakadó szélsőséges, „diktátor”, „rasszista indíttatású” jelzői, feljelentéssel, tüntetéssel való fenyegetése meggyőződésem szerint semmi más, mint politika.
A rasszizmusról csak annyit, hogy a Mi Hazánk Mozgalom polgármesterjelöltje nem én, hanem Szabó Patrik, a Jobbik polgármesterjelöltje pedig Bolvári Ferdinánd volt.
Sztojka István kezdeményezése és igyekezete az ügyben akár példamutató is lehetne, ha a jövőben legalább akkora energiákat szentel a hibák kijavítására, mint a meggondolatlan, megalapozatlan, sértő nyilatkozataira. Természetesen a hatósági előírásoknak való megfelelés érdekében számára, vagy Kalocsa Város Cigány Nemzetiségi Önkormányzata részére szívesen segítséget nyújtunk!” – mondta polgármester.