Kalocsa város 2025. évi költségvetésének elfogadása után március 14-én, pénteken ismét fajsúlyos témák kerülnek a képviselő - testület elé. A naprendre tűzött 14 téma közül kiemelkedik a tanulmánynak beillő alapossággal kidolgozott, összesen 58 oldalas, „Kalocsa város Önkormányzatának Gazdasági Programja 2025-2029 időszakra” című előterjesztés. Az ötéves fejlesztési tervben a törvényi és szakmai fundamentumok áttekintése, a helyzetelemzés gyakorlatilag jól megágyaz azoknak a városfejlesztési célkitűzéseklnek, amelyek egyfelől a folyamatban lévő TOP Plusz pályázatokban, másfelől a ciklus ideje alatt más források bevonásából realizálódhatnak. Utóbbi közé tartozik például a Víziközmű - hálózat fejlesztése. Fontos az egyébiránt a polgármesteri programban is elhangzott vállalkozásfejlesztés és a befektetések ösztönzése. Természetesen az önkormányzat egy kötelező és önként vállalt feladatai is, külön-külön részletezve szerepelnek az anyagban. A vezetői összefoglaló gyakorlatilag esszenciáját adja mindannak a szerteágazó feladathalmaznak, amellyel a következő fél évtizedben foglalkoznia kell az önkormányzatnak. Az anyagot és az előterjesztést a polgármester jegyzi, de mint olvasható, a szakmai összeállítás felelőse Miklós Balázs Gáspár önkormányzati tanácsadó volt.
Intézménnyé alakulnak a város cégei
A képviselők minden bizonnyal megszavazzák, hogy az önkormányzat rendkívüli pénzügyi támogatásra nyújtson be pályázatot. Az önkormányzatokért és az államháztartásért felelős miniszter közösen kiírt pályázata szerint a támogatás célja, hogy a települési önkormányzatok megőrizzék a működőképességüket, elhárítsák a feladataik ellátását veszélyeztető helyzeteket. Erre a célra országosan 5500 millió forint áll rendelkezésre.
Közfeladatok átszervezése címet viseli az az előterjesztés, amely szerint az önkormányzat közfeladatainak ellátását a jövőben nem a helyhatóság 100 százalékos tulajdonában lévő két Nonprofit Kft, a Kalocsai Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Kft. és a Kalocsai Innovációs és Közművelődési Központ Kft. látná el. A nagyobb pénzügyi átláthatóság érdekében ezeket a közfeladatokat a jövőben intézmények végeznék. A változtatás indoklásához az előterjesztés egy részletes gazdasági elemzést tartalmaz. Az előterjesztésből az is kiolvasható, hogy a két Kft. nem klasszikus, az innováció tárgykörébe sorolható feladataival a jövőben egy gazdasági társaság foglalkozna. A határozati javaslat egyelőre csak arról szól: felhatalmazzák a polgármestert, készítsen olyan előterjesztést, amely az új intézményi alapító okiratokat, a vezetői pályázatok kiírását és a munkajogi intézkedések megszervezését tartalmazza.
Életszerűbb lesz a lakások és helyiségek bérletéről szóló rendelet
Mint emlékezetes, már a lakásbérleti díjak emeléséről szóló előterjesztés vitája során nyilvánvalóvá vált, hogy a lakások és helyiségek bérletéről szóló rendelet számos anomáliával terhelt, nem csak hogy nem életszerű, számos visszaélésre ad lehetőséget. Miután a rendeletet felülvizsgálták, a képviselők elé kerülő javaslat szerint például a bérlő a lakásbérleti szerződés ideje alatt köteles lesz a bérleményben életvitelszerűen lakni. Szigorítás az is, hogy a lakást jogcím nélkül használóknak folyamatosan emelkedő összegű bérleti díjat kell fizetniük. Változás, hogy az újonnan kötött bérleti szerződések időtartama 5 évről 3 évre változik. A képviselők a vita lezárása után egy a változásokat tartalmazó, egységes szerkezetbe foglaló lakásrendelet – tervezetről szavaznak majd.
Megszűnik a generálisan adott húsvéti és karácsonyi támogatás
Az a számok tükrében egyértelműen látszik: nem igazak azok a híresztelések, hogy „az önkormányzat a nyugdíjasokon akar spórolni a karácsonyi és a húsvéti 5-5 ezer forint megvonásával.” Míg tavaly 18 millió 165 ezer, addig idén 20 millió forintot különítettek el a kalocsai állandó lakcímmel rendelkező 65. életévüket betöltött – amennyiben a képviselők megszavazzák – immár nem generálisan, hanem rászorultsági alapon történő eseti támogatására. Az évente egy alkalommal, karácsony előtt esedékes támogatást az kérelmezheti majd a legeredményesebben, aki a vízválasztónak számító öregségi átlagnyugdíj 25 százalékát el nem érő nyugellátásban részesül. A szociális rendelet módosításánál a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal törvényességi javaslatát is beemelték a normaszövegbe. Az egyéniesített támogatás mértéke a nyugdíj összegének figyelembe vételével 5-20 ezer forintig terjedhet majd. Az öregségi átlagnyugdíj 25 százalékát el nem érők automatikusan a legmagasabb, azaz 20 ezer forint támogatásra lesznek jogosultak. Amennyiben a javaslatot elfogadják, a módosított szociális rendelet 2025. április 1-jén lép hatályba.
A testületi ülés élő közvetítése 2025. március 14-én, reggel 9 órától lesz látható a Kalocsa TV Facebook oldalán.