...

Végleg bezár a Magyar Örökség Díjjal kitüntetett Kalocsai Porcelán Manufaktúra – Már csak négy napig működik, végkiárusítást tartanak

  • KalocsaTV
  • 2025. 02. 24., 16:03
  • Híreink / Közélet
Az egyik utolsó nagy múltú hazai porcelánfestő üzem, a Magyar Örökség Díjjal kitüntetett Kalocsai Porcelán Manufaktúra végleg bezár, és az üzem működése február végén megszűnik. A volt ügyvezető az évek óta tartó anyagi nehézségekről beszélt. Bár a vezetés folyamatosan próbálkozott különböző megoldásokkal, és igyekeztek több lábon állni, a Kalocsai Porcelán Kft. jelentős tartozást halmozott fel, ami a bezáráshoz vezetett.

A manufaktúra 1971 óta foglalkozott magas minőségű, kézi festésű porcelántermékek készítésével, és 1994-ben privatizálták. Azóta a festés mellett öntési eljárással is saját maguk állítottak elő porcelánt. Jelenleg már csak öten dolgoznak az üzemben, de ők is február végéig dolgoznak. Az elbocsátásukkal a térségben egy olyan szakma is eltűnik, amely jelentős szerepet játszott Kalocsa ismertségének növelésében – írja a Világgazdaság.

A lap értesülései szerint a budapesti tulajdonos értékesíteni kívánja az épületet, és a mintaboltban már kiárusítást tartanak, ahol az érdeklődők kalocsai hungarikumokkal díszített minőségi porcelánokat vásárolhatnak. Azonban a helyi ipari hagyományok és mesterek munkája hamarosan feledésbe merülhet.

A Kalocsai Porcelán Manufaktúra bezárásának okai

A manufaktúra bezárásának hátterében több tényező is állhat. A Bónusz Press úgy tudja, hogy a termékeknek nem volt elég állandó hazai piaca, pedig a kalocsai motívumok különösen vonzóak voltak a külföldi vásárlók, például a japánok és kínaiak számára. A manufaktúra 2017-ben pályázatot nyert a kalocsai porcelán külföldi népszerűsítésére, és egy ideig rendszeresen érkeztek turistacsoportok is. A manufaktúra termékeiből ajándéktárgyak és használati eszközök, valamint különböző események díjai készültek – derült ki a Világgazdaság tudósításából.

A manufaktúra még a mai kor ízlésének megfelelő, modernebb formavilágú termékcsaládokat is fejlesztett, de ezek sem hozták meg a várt sikert. A nagy múltú porcelánfestő üzemek közül Magyarországon már csak a Herendi Porcelánmanufaktúra működik, de most a kalocsai manufaktúra is bezár. 

Szentesi Ágnes, az egykori ügyvezető, aki 1984-től hosszú időn keresztül vezette a céget, úgy fogalmazott, hogy csoda, hogy a nehéz gazdasági körülmények között 2024-ig folyamatosan működni tudott az üzem. A 90-es években eladták a kereskedelmi cégeket, amelyek népművészeti termékeket árusítottak, és később, a válság idején az amerikai bérmunka is megszűnt, amellyel a téli időszakot áthidalták. A vezetés mindent megtett, hogy több lábon álljon, és az új termékek és stílusok bevezetése segített egy ideig, de a probléma az volt, hogy a kisvállalkozások nem kaptak megfelelő támogatást.

A volt ügyvezető szerint a porcelángyártás bevezetése segített volna még tovább, de a kis szakmai stáb és a nehéz gazdasági környezet miatt nem tudtak elég versenyképesek lenni. Szentesi Ágnes a jövőre vonatkozóan reménykedik abban, hogy az üzemet egy olyan cég veszi át, amely képes talpra állítani a nagy múltú porcelánfestő manufaktúrát. Azonban a hírek szerint a Kalocsai Porcelán Kft. már jelentős tartozást halmozott fel, ami nem ad túl sok okot a bizakodásra.

Forrás: baon.hu

hirdetés
hirdetés