...

Fennállásának 25. évfordulóját jubileumi koncerttel ünnepelte a Kalocsai Fúvószenekar

  • Zsiga Ferenc
  • 2025. 04. 14., 14:18
  • Híreink / Kultúra
A Kalocsa város zenei életében, a hangszeres zenei tanulás és tudás megalapozásában, kibontásában és népszerűsítésében kulcsszerepet játszó Kalocsai Fúvószenekar április 12-én, szombaton 17 órai kezdettel a Városi Színházban adott hangzásában és látványában is emlékezetes jubileumi koncertet. A Kalocsai Fúvószenekar karmesterének és vezetőjének, Betlenné Dajkó Ágnesnek, a zenekar jelenlegi és volt tagjainak érdemeit, különösen a negyedszázados évforduló kapcsán nagyon hosszan lehetne sorolni. A szavak azonban soha nem fogják visszaadni azt az élményt, felemelő érzést, amit a több mint 40 tagú együttes és a társfellépők a színháztermet zsúfolásig megtöltő közönség felé a közös zenélés igazi örömével közvetítettek. Fehérvári Istvánnak, a zeneiskola igazgatójának, a zenekar első négy évében karmesterének kitűnő ünnepi beszédét már csak azért is teljes terjedelmében közöljük, hogy az internet autentikus formában őrizze meg a zenekar elmúlt negyedszázados történetét.

A Kalocsai Fúvószenekarnak valamennyi koncertje élményszámba megy, hiszen mindig tartogatnak meglepetéseket a közönségnek. Ezúttal a Solti Mazsorett Csoport, a kalocsai Németh Tamás ütőhangszerek szakos tanár marimbán előadott produkciója, a mazsorettekkel közös műsorszám, a háttérben futó emlékképek adták különös esszenciáját a múlt és jelen ötvöződésének.

A közönség így igazán személyeken, kicsit talán már feledésbe merült élményeken keresztül, méltó akusztikai környezetben nyerhetett bepillantást a zenekar 25 éves múltjába és jelenébe. Ez alkalommal az is szinte kézzel foghatóan igazolódott, hogy a zenetanulás nem csak rendszerességre és alázatra, hanem fegyelemre is nevel: a karnagyok, Betlenné Dajkó Ágnes és Gruber Tamás minden mozdulatának dinamikáját lekövette a hosszú évek munkája, próbái nyomán szinte együtt lélegző zenekar.

Az ünnepi koncertet dr. Bagó Zoltán nyitotta meg. A polgármester a zenekar 25 éves történetének néhány számára emlékezetes epizódját felidézve arra is rámutatott, hogy a Kalocsai Fúvószenekar nagyon sok élményt nyújtott a kalocsaiaknak. Szakmai elfogadottságát mi sem jelzi jobban, minthogy neves szegedi és pécsi együttesekkel közösen lépnek fel.

„Büszkék vagyunk arra, hogy ilyen zenekarunk van. Büszkék vagyunk a zenekar vezetőjére és valamennyi tagjára. A város önkormányzata és valamennyi polgára nevében teljes szívemből gratulálok Önöknek” – mondta a polgármester.

A folytatásban Fehérvári István, a művészeti iskola trombita szakos tanára, egyben igazgatója méltatta a zenekart és az elmúlt negyedszázad erőfeszítéseit. Az igazgató beszédét teljes terjedelmében az alábbiakban olvashatják.

„Tisztelt Polgármester Úr! Kedves Ünneplő Közönség, tisztelettel és szeretettel köszöntöm Önöket!

Ma egy különleges eseményre gyűltünk össze:Fúvószenekarunk fennállásának 25. évfordulóját ünnepeljük!Megtisztelő, hogy én gondolhatok vissza erre az emberöltőnyi időre, a kezdetekre, és teszem ezt most nem, mint igazgató, hanem inkább,mint a zenekar alapítója, és az első négy évig vezetője.

Élve a lehetőséggel, engedjék meg, hogy az alapítást megelőző évekről is szóljak.

Kevesen tudják már, hogy a 80-as években Kalocsán is működött ifjúsági (úttörő) fúvószenekar. Először az akkori Úttörő Ház felkérésére, majd pedig az abban az időben még működő Ének - Zenei általános iskolában, zeneiskolai növendékekkel. Míg az előbbiek Turi Tibor nevéhez köthetők, az ének-zenei formációt - kezdő óraadóként - már én is vezethettem. Tiszavirág életűek voltak, ám mégis meghatározó élményt, sok tapasztalatot és főleg tanulságot jelentettek a későbbiekhez. Az első áttörés - ami a mai jubileumi koncerthez vezető töretlen út kezdő lépése volt - majdnem napra pontosan 25 évvel ezelőtt 2000 tavaszán, Jakab Ferenc Vörösmarty utcai házának kiskonyhájában történt meg!

Feri bácsi - a kalocsai Helyőrségi Fúvószenekar alapító tagja, polihisztor, zeneszerző, a garázs-party megálmodója és alapítója, a Keceli-, a Homokmégyi-, majd a Bátyai Ifjúsági Fúvószenekarok alapítója és karmestere – a felkérésre igent mondott!

Páratlan segítséget kaptam tőle, és az akkori 22 - társas zenélésben már jártas - növendékeimmel szeptemberben elindítottuk a Kalocsai Fúvószenekart.

Mivel a katonazenekar ebben az időben még működött, így az együttes még nem kapott maximális teret a városi társadalmi fellépéseken, munkáját azonban a pedagógiai és az oktatási céloknak megfelelően, kiválóan végezte!
Repertoárunk szépen gyarapodott, a létszám is folyamatosan emelkedett: 2003-ra elérte a 30 főt, ami tartotta magát egészen 2006-ig.

Az együttes vezetője ekkor már Nagy László volt.

A következő évek azonban meghozták - a minden zenekar életében tapasztalható hullámvölgy sajnálatos negatívumait - a zeneiskolai magas osztályos fúvós tanulók létszámának csökkenésével egyenes arányban sajnos csökkent a zenekar létszáma is, és tartott ez egészen a 2010/11 es tanév második feléig. Ebben az időszakban már csak kisegítő zenészekkel tudták ellátni a feladatokat, és ennek megszervezését már a zenekar új vezetője irányította.

Betlenné Dajkó Ágnes a kezdeti nehézségeket leküzdve - személyes, szakmai és morális hozzáállásának köszönhetően - máig kiható fordulópontot hozott a csapat életében.

Zenei felkészültsége, kiváló pedagógiai érzéke, meghatározó volt akkor, és meghatározó azóta is, töretlenül!

Minőségi munkáját 2 éve ifjú kollégánk Gruber Tamás segíti, akineklelkesedéséről, felkészültségéről nemsokára most is meggyőződhetünk.

A máig felfelé ívelő sikerek útja kezdődött el!

A zenekar többször minősíttette magát, bekerültek az országos zenei vérkeringésbe. Egyre több meghívást kaptak az ország különböző pontjain működő zenekaroktól, és adtak közös koncerteket. 2012 - ben felvették a kapcsolatot a Solti Mazsorett Csoporttal.

Sorra jöttek a külföldi szereplések is (Montenegró, Görögország, Erdély, lengyelországi fesztiválok… sorolhatnám.) Számtalan elismeréssel, díjjal gazdagították iskolánkat, lemezfelvételt készítettek, a külföldi fellépések alkalmával büszkén képviselték városunkat, több esetben hazánkat! Jótékonysági koncerteket szerveztek és szerveznek azóta is, melyekkel óvodásokat, beteg gyerekeket, időseket és önmagukat is támogatni tudnak, hiszen 2015 óta egyesületi formában is van erre lehetőségük.

Ez biztosít lehetőséget ahhoz is, hogy a már nem zeneiskolás önkéntes amatőr zenészek is segíthessenek hangszertudásukkal,lelkesedésükkel. Ők külön köszönetet érdemelnek.

Büszkeséggel tölt el, hogy a 2000 tavaszán elindult álom valóra vált és negyedszázadot megélt! Mondhatom, a hagyomány folyamatában él és virágzik!

Természetesen a tagok már teljesen kicserélődtek.

Egyet kivéve, aki és most is itt ül és erősíti a fuvola szólamot, Madura Tünde, de a szellemiség megmaradt: a jó produkciókhoz a közös zenei sikereken túl, a közös élmények, az utazások és a barátságok, a nevetések legalább annyira számítanak, mint a hangjegyek! És talán ez a legfontosabb, mert a jó közösségi szellemhez jó emberek kellenek! Pontosan olyanok, mint akik mögöttem ülnek!

Önök ma nemcsak egy zenei előadást láthatnak és hallhatnak, hanem egy összetartó közösséget ünnepelhetnek, amely 25 éve együtt lélegzik a zenében.

Tisztelt Közönségünk!

Az eltelt negyedévszázadnyi közös munkát, a zenei élményeket, a megannyi és felejthetetlen hangversenyek pillanatait felidézni - és annak minden mozzanatáról beszámolni egy ünnepi beszédben - nem lehet!

Hálásan köszönöm a részvételt mindenkinek, aki az elmúlt 25 évben hozzájárult a zenekar fejlődéséhez – a zenészeknek, karnagyoknak, támogatóknak, a szülőknek, a segítő kollégáknak és természetesen Önöknek, akik nélkül ez a történet nem lenne ilyen szép, mert zenélni öröm, de a közönségnek zenélni megtiszteltetés!

A mai délután igazi ajándéka számomra az, hogy most ehhez én is hozzájárulhatok hangszeremmel, növendékeim között, de mielőtt elfoglalom a helyem: kívánom mindannyiunknak, hogy még sok éven át szóljon a muzsika, a fúvószene szeretete tovább éljen a következő generációkban, a következő 25 évben is! Az ünnepi koncerthez kívánok Önöknek - a szó legnemesebb értelmében – nagyon jó szórakozást!
Boldog 25. születésnapot, Kalocsai Fúvószenekar!”
– hangzott el Fehérvári István beszédében!

Az ünnepi beszédét követően már a zenekaré volt a főszerep.

Fotó zenekar A honlapjukon szereplő kép, Dajkó Ágnes háttal vezényel!

A tíz darabból álló produkció repertoárján: Faulwetter Antal: Éljen a haza- induló; Bösendorfer: Kis magyar rapszódia; J. Swearingen: Northponinte Fantazia; Sosztakovits: No. 2-es Keringő; Marimba (Németh Tamás szóló; J. Strauss: Russisher Marsch; Zempléni László: Dal és Rondó; Jakob De Haan: Contrasto Grosso; Michael Flatley: Lord of the Dance (ír tánc); Ron Sebregts: ABBA Gold - darabok hangzottak el.

A nehezen szűnő taps végén a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség képviseletében Mihály Béla mondott beszédet.

„A Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség és a magam nevében szívből gratulálok a 25 éves jubileumhoz. Az elmúlt negyedszázadban az együttes sok-sok fellépésével, muzsikájával szórakoztatta, nevelte a hallgatóságát, népszerűsítve a fúvószenei kultúrát határon innen és túl. Szakmai fejlődésüket mi sedm bizonyítja jobban, minthogy az elmúlt év őszén szakmai szervezetek támogatásával országos képzést szerveztek itt Kalocsán, a helyi fúvószenekar aktív közreműködésével. A szakmai fejlődés, továbblépés mellett a közösség építése is fontos feladata az együttes vezetőjének és valamennyi tagjának. Ehhez a hivatáshoz, küldetéshez kívánok a zenekarnak sok-sok erőt és kitartást! Kérem, fogadják a szövetség díszoklevelét és szerény ajándékát szertettel!”  - mondta Mihály Béla, akitől a díszoklevelet és az ajándékot Betlenné Dajkó Ágnes vette át, a kitörő taps közepette.

Képgaléria megtekintése (17 db kép)

hirdetés
hirdetés