...

Kalocsai régiségkereskedő-restaurátor család az országos médiában – Kakuk Mihály és fiai a régiségek vonzásában

  • KalocsaTV
  • 2025. 03. 29., 18:12
  • Híreink / Kultúra
Ritka az a család, ahol az apa és a két fia is régiségekkel foglalkozik. A Kalocsán élő Kakuk családdal a közelmúltban találkozhattak a TV2 Kincsvadászok egyik adásában a nézők. Kakuk Máté egy biciklis falovacskát, míg édesapja, Mihály egy több mint százéves cilindert értékesített a műsorban szereplő régiségkereskedőknek. Kakuk Mihállyal beszélgettünk, aki imádja a régiségeket, de leginkább azok felújítása jelent számára izgalmas kihívásokat.

A közelmúltban Kakuk Mihály és fia, Kakuk Máté szerepeltek a népszerű Kincsvadászok televíziós műsorban. Apa és fia sikerrel jártak és értékesítették a bemutatott tárgyakat, egy cilindert és egy biciklis falovacskát. Kakuk Mihály, ahogy azt a televízióban ígérte, a cilinderért befolyt összeget átutalta egy beteg gyermekek gyógyítását támogató szervezetnek. A kalocsai családban azonban van egy második fiú is, mondta az apa, akinek a nevén fut a vállalkozásuk. Ő Kakuk Gábor, akit szintén elkapott az a bizonyos gépszíj, azaz ő is régiségkereskedő. 

Kakuk Mihály hírportálunknak elmondta, nagyon büszke lenne, ha a Kincsvadászok műsorába legközelebb is meghívnák őt, de már a két fiával együtt. Ő nyugdíjasként bútorrestaurátor és a két utódja is alaposan bedolgozta magát a szakmába. Mint fogalmazott, a Kakuk család fő profilja a régi bútorok felújítása, értékesítése, illetve emellett természetesen más régiségeket is szívesen vásárolnak és adnak el.

Miért foglalkozik valaki antik tárgyak rendbe rakásával, eladásával? 

Mint Kakuk Mihály hangsúlyozta, az embereknek nemcsak jelenük, hanem múltjuk is van. Amikor dolgozik, szinte megelevenedik előtte az az alkotó világ, amelyben egy korábbi korszak mestere élt, és aki építette egykor azt a bútort, amelyet felújít. Az érdeklődését nem a családból hozta. Ő eredetileg épületburkoló volt. és Németországban dolgozott sok évvel ezelőtt. A hétvégeken gyakran megfordult olyan piacokon, ahol korábbi korok tárgyait árusították a helyiek. Az antik bútorok restaurálása fogta meg. Ahogy fogalmazott: ez a képesség vagy benne van valakinek a kezében vagy nincs. Ő szerencsések közé tartozik. 

Az első ilyen munkája – még a német munkavállalás előtt – egy ónémet állószekrény felújítása volt. Amikor elkészült vele, akkor egy német személy meglátta, és szó nélkül kifizette a rendszerváltás idején az ezer márkát. Akkor érezte meg azt a különös érzést, hogy érdemes belemélyedni ebbe a hivatásba. Kérdésünkre, vannak-e még idehaza antik bútorok, a mester óvatosan felelt. Lehet ilyeneket találni, de valójában Európa boldogabb felében forognak jobban ezek a darabok. A mi szomorú történelmünk során ugyanis a háborúk következtében ezek a tárgyak, amelyek egy részét ma már csak fényképekről ismerjük, eltűntek, feltüzelték őket vagy kikerültek az országból. Ők, ha tehetik külföldről vásárolnak, és újítják fel a tárgyakat. Onnét ugyanis megkímélt állapotban tudnak hozzájutni a kiszemelt darabhoz. 

A család ösztönösen választotta ezt a hivatást

Viszont tudni kell, hogy ma már a kontinensen is nagyon ritka például az eredeti reneszánsz értékesítésre szánt bútor. Ők inkább neoreneszánsz, bider, ónémet darabokat szereznek be, és értékesítik felújítás után azokat. A két fiát, akikkel együtt dolgozik, nem kellett a hivatás szeretetére motiválni. Jött náluk magától. Talán csak ösztönösen magukba szívták ennek a különleges szakmának a sajátos ízét. S, ami ezen kívül legalább ilyen fontos: a régiségkereskedelem nemcsak örömet jelent mindhármójuknak, de egyben is tartja a családot. Lehet-e a tanulni a régiségkereskedelmet? Erre nem lehet igennel vagy nemmel felelni. Inkább születni kell a szakmára. Képeznie kell magát az embernek, figyelni kell a híreket, és a piaci igényeket – mondta végül Kakuk Mihály, kalocsai régiségkereskedő, restaurátor.

Forrás: baon.hu

hirdetés
hirdetés