
Dr. Bábal Balázs érsek a megjelentek között külön köszöntötte dr. Székely János szombathelyi megyéspüspököt, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökét és dr. Bagó Zoltánt, Kalocsa város polgármesterét.
Dr. Székely János versrészletekkel tűzdelt ünnepi beszédében felidézte, hogy a díjat dr. Bábel Balázs 2001-ben, a Kalocsai Érsekség 1000 éves fennállása alkalmából, Kunszt József egykori kalocsai érsek (1790-1866), az oktatás és a tudomány bőkezű mecénása emlékére, a keresztény értékrend szerinti pedagógusi hivatás méltó elismerésére alapította.
A püspök az iskolarendszerű oktatásban szerzett élményein, szerzetes tanár példaképein keresztül mutatott rá: ahogy egykor, az iskolapadokban ma ülő gyerekek isroppant fogékonyak a világ kulturális, társadalmi és antropológiai változásaira. A 21. század első negyedének végén nem elég a múltbeli formulák ismételgetése, a kor kihívásaira az egyházi értékrendnek megfelelő válaszokat kell tudni adni. A nevelés, mint mélyen közösségi feladat szereplői csak egymásra figyelve, együtt alkothatnak valami szépet és jót az egyén és a közjó szolgálatában.
Az ünnepi beszéd elhangzása után dr. Bagó Zoltán polgármester a Kalocsa város által jelölt díjazottnak, Berta Somogyi Csabának, a sok névváltozáson átesett kalocsai Központi Speciális Gyermekotthon, Általános Iskola és Szakiskola otthoncsoportjai szakmai vezetőjének több évtizedes pedagógusi és oktatói munkáját méltatta. A laudáció cikkünk frissítése után lesz terjedelmében olvasható.
Az emlékplakettet, oklevelet és virágcsokrot a később is alkalmazott koreográfia szerint dr. Székely János, dr. Bábel Balázs és a javaslatot tevő szervezet képviselője, ezúttal dr. Bagó Zoltán adta át, és gratuláltak elsőként a kitüntetettnek.
A folytatásban a szerzetesi fenntartású katolikus intézményekből
Vargáné Csűri Bernadett, a kecskeméti Piarista Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Óvoda gimnáziumi intézményegység-vezető helyettese,
a Főegyházmegye fenntartásában működő alapfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből
Kapitány Erzsébet, a sükösdi Magyarok Nagyasszonya Katolikus Általános Iskola tanára
és Ujváriné Lengyel Éva, az akasztói Kunszt József Katolikus Általános Iskola Óvoda igazgatója részesült az elismerésben.
A Főegyházmegye fenntartásában működő középfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből Nagy László, a kiskunhalasi II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum tanára vette át a Kunszt József díjat.
A díjátadó esemény után a sükösdi Magyarok Nagyasszonya Katolikus Általános Iskola diákjai adtak műsort.
A közönség elsőként Karlovics Tímea Lilla 7. osztályos tanuló előadásában Reményik Sándor: Eredj, ha tudsz című verséből hallott részleteket.
A műsort a sükösdi katolikus általános iskola diákjaiból alakult, a bajai Alapfokú Művészeti Iskola keretein belül működő, öttagú, mások mellett Kóta-díjjal elismert Sükösdi Danubia Tamburazenekar bácskai magyar dallamokból és Zvonkó Bogdán dallamaiból összeállított kitűnő produkciója zárta.
Az ünnepség a Himnusz közös eléneklésével, majd az érseki kastélyban rendezett állófogadással zárult.