...
Euró: 412 Ft   |   Dollár: 400 Ft
Benzin: 556 Ft/l   |   Dízel: 569 Ft/l
2026. június 10. szerda
Névnap: Margit, Gréta

Meghitt ünnepség keretében Bábel Balázs érsek és Székely János, a Püspöki Konferencia elnöke adták át a Kunszt József-díjakat –Kiváló műsort adott a Sükösdi Danubia Tamburazenekar

  • Zsiga Ferenc
  • 2026. 05. 16., 12:33
  • Híreink / Kultúra
Hagyományos időpontban, május 15-én, Kunszt József egykori kalocsai érsek beiktatásának napján dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek az Astriceum múzeumban adta át öt, a Főegyházmegyében működő iskolában tanító pedagógus számára az általa 2001-ben alapított Kunszt József - díjat. Elsőként Kalocsa város részéről Berta Somogyi Csaba, a kalocsai Központi Speciális Gyermekotthon, Általános Iskola és Szakiskola otthoncsoportjai szakmai vezetője vette át a díjat. A szerzetesi fenntartású katolikus intézményekből Vargáné Csűri Bernadett, a kecskeméti Piarista Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Óvoda gimnáziumi intézményegység-vezető helyettese, a Főegyházmegye fenntartásában működő alapfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből Kapitány Erzsébet, a sükösdi Magyarok Nagyasszonya Katolikus Általános Iskola tanára és Ujváriné Lengyel Éva, az akasztói Kunszt József Katolikus Általános Iskola Óvoda igazgatója részesült az elismerésben. A Főegyházmegye fenntartásában működő középfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből Nagy László, a kiskunhalasi II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum tanára vette át a Kunszt József díjat. Az eseményen megjelent és beszédet mondott dr. Székely János szombathelyi megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke. A díjak átadása után a sükösdi katolikus intézmény diákjaiból alakult, a bajai Danubia Alapfokú Művészeti Iskola keretein belül működő Sükösdi Danubia Tamburazenekar adott kitűnő műsort.

Dr. Bábal Balázs érsek a megjelentek között külön köszöntötte dr. Székely János szombathelyi megyéspüspököt, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökét és dr. Bagó Zoltánt, Kalocsa város polgármesterét.

Dr. Székely János versrészletekkel tűzdelt ünnepi beszédében felidézte, hogy a díjat dr. Bábel Balázs 2001-ben, a Kalocsai Érsekség 1000 éves fennállása alkalmából, Kunszt József egykori kalocsai érsek (1790-1866), az oktatás és a tudomány bőkezű mecénása emlékére, a keresztény értékrend szerinti pedagógusi hivatás méltó elismerésére alapította.

A püspök az iskolarendszerű oktatásban szerzett élményein, szerzetes tanár példaképein keresztül mutatott rá: ahogy egykor, az iskolapadokban ma ülő gyerekek isroppant fogékonyak a világ kulturális, társadalmi és antropológiai változásaira. A 21. század első negyedének végén nem elég a múltbeli formulák ismételgetése, a kor kihívásaira az egyházi értékrendnek megfelelő válaszokat kell tudni adni. A nevelés, mint mélyen közösségi feladat szereplői csak egymásra figyelve, együtt alkothatnak valami szépet és jót az egyén és a közjó szolgálatában.

Az ünnepi beszéd elhangzása után dr. Bagó Zoltán polgármester a Kalocsa város által jelölt díjazottnak, Berta Somogyi Csabának, a sok névváltozáson átesett kalocsai Központi Speciális Gyermekotthon, Általános Iskola és Szakiskola otthoncsoportjai szakmai vezetőjének több évtizedes pedagógusi és oktatói munkáját méltatta. A laudáció cikkünk frissítése után lesz terjedelmében olvasható.

Az emlékplakettet, oklevelet és virágcsokrot a később is alkalmazott koreográfia szerint dr. Székely János, dr. Bábel Balázs és a javaslatot tevő szervezet képviselője, ezúttal dr. Bagó Zoltán adta át, és gratuláltak elsőként a kitüntetettnek.

A folytatásban a szerzetesi fenntartású katolikus  intézményekből

Vargáné Csűri Bernadett, a kecskeméti Piarista Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Óvoda gimnáziumi intézményegység-vezető helyettese,

a Főegyházmegye fenntartásában működő alapfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből

Kapitány Erzsébet, a sükösdi Magyarok Nagyasszonya Katolikus Általános Iskola tanára

és Ujváriné Lengyel Éva, az akasztói Kunszt József Katolikus Általános Iskola Óvoda igazgatója részesült az elismerésben.

A Főegyházmegye fenntartásában működő középfokú katolikus oktatási-nevelési intézményekből Nagy László, a kiskunhalasi II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum tanára vette át a Kunszt József díjat.

A díjátadó esemény után a sükösdi Magyarok Nagyasszonya Katolikus Általános Iskola diákjai adtak műsort.

A közönség elsőként Karlovics Tímea Lilla 7. osztályos tanuló előadásában Reményik Sándor: Eredj, ha tudsz című verséből hallott részleteket.

A műsort a sükösdi katolikus általános iskola diákjaiból alakult, a bajai Alapfokú Művészeti Iskola keretein belül működő, öttagú, mások mellett Kóta-díjjal elismert Sükösdi Danubia Tamburazenekar bácskai magyar dallamokból és Zvonkó Bogdán dallamaiból összeállított kitűnő produkciója zárta.

Az ünnepség a Himnusz közös eléneklésével, majd az érseki kastélyban rendezett állófogadással zárult.

Képgaléria megtekintése (36 db kép)