-Május 10-e a Magyar Mentők Napja,emlékeztetve arra, hogy 1887. május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. Miután ez a nap szombatra esik, ezért a magyarországi életmentés 138. és az Országos Mentőszolgálat megalakulásának 75. évfordulóját országszerte döntően ma, május 9-én, pénteken ünnepeljük - mondta Hreskó Zsolt, a kalocsai mentőállomás mentő szakápolója.
A szakember hozzátette:
Azért jött létre ez a rendezvény, hogy a munkánkat közelebb hozzuk az emberekhez; megismerjék, mi az, amit csinálunk, például az újraélesztést. Ez utóbbival a jövőt is írjuk, hiszen a gyerekeket nagyon szeretjük oktatni, hogy „legyen a kezükben” az újraélesztés folyamata.
Természetesen játékos programokkal is készültünk, rajzolással, krétázással, sorversenyekkel.
Kérdésre válaszolva Hreskó Zsolt elmondta, hogy a 9 órától 13 óráig tartó programra mintegy 100 óvodást és iskolást várnak. A legnagyobb érdeklődés várhatóan ezúttal is a mentőautókat övezi.
Az ünnepnap után jönnek a dolgos hétköznapok, amikor is a munkájuk mellett az Életmentők Mentő Alapítvánnyal - ami Kalocsán az OMSZ dolgozóiból áll - rendszeresen járnak különböző helyszínekre például az újraélesztést tanítani. Ezt azért is tartják fontosnak, mert bebizonyosodott: ha időben megkezdik az újraélesztést, akkor 4-5 százalékkal javul az esély, hogy valaki életben maradjon. Ha viszont nem kezdik meg, minden egyes perccel 10 százalékkal csökken az életben maradás esélye. Céljukk, hogy javítsák az emberek egészségügyi intelligenciáját, ne féljenek attól, ha esetleg újra kell éleszteni valakit.
A gyerekek mentőtiszti hivatásról szóló beszélgetés alkalmával megtudták azt is, hogy nem csak fizikai terhelést, éjszakai ügyeletet, hanem például roncsba szorult sérült ellátását, szülés levezetését, újraélesztést, és az ezzel járó óriási lelki terhet is jelent a mentőmunka, amiről méltán tartják, hogy a világ legszebb hivatásainak egyike.