...
Euró: 412 Ft   |   Dollár: 400 Ft
Benzin: 556 Ft/l   |   Dízel: 569 Ft/l
2026. június 10. szerda
Névnap: Margit, Gréta

Színpompás körmenettel, főszékesegyházi szentmisével zárult a Jézus Szíve búcsú – Kalocsa főutcáját ilyenkor 163 éve borítják virágszirmok milliói

  • Zsiga Ferenc
  • 2025. 06. 29., 16:05
  • Híreink / Kultúra
A kalocsai Szent István Király Templomban június 29-én, vasárnap a 9 órától bemutatott szentmise utáni körmenettel, majd a főtemplomban bemutatott szentmisével zárult a helyi és a vármegyei értéktárba felvett Jézus Szíve búcsú. Az idén 163 éves múltra visszatekintő háromnapos, június 27-28-29- én megrendezett egyházi ünnepségsorozat legjelentősebb, egyben leglátványosabb eseménye ezúttal is a Kalocsa és a szállások búcsújához kötődő körmenet volt. Az egyházi zászlók alatt vonuló menet hagyományőrző résztvevői a Szent István király templomtól a főszékesegyházig viseletbe öltözve, az úttestre virágszirmok millióit szórva vonultak.

A búcsú mintegy előzményeként június 25-én, a kalocsai Nagyboldogasszony-főszékesegyház felszentelésének ünnepén dr. Bábel Balázs érsek a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye papságának részvételével mutatott be ünnepi szentmisét. Az eseményen, hívek százai jelenlétében a főpásztor pappá szentelte, egyben káplánná nevezte ki Hódi Dávid diakónust.

A búcsú nyitányaként június 27-én, pénteken 18 órától érseki szentmisét tartottak a Szent István király templomban.

Június 28-án, szombaton a 18.00 órakor kezdődő népénekes szentmisét Szécsényi Attila, a kalocsai Szent Imre Plébánia plébánosa celebrálta.        

Június 29-én, vasárnap a Szent István király templomban 7:30 órakor kezdődő szentmisét Richter Mátyás érseki titkár, a 9 órakor kezdődő népénekes szentmisét Tomaskovity Szabolcs, a dusnoki Szent Fülöp és Szent Jakab Plébánia plébánosa celebrálta.

Az oltárszentséggel vezetett hagyományos körmenet 9:45 órakor dr. Mészáros Istvánnal, a templom igazgatójával, paptestvéreivel és a sorokba rendeződött hívekkel, rendőri biztosítás mellett indult a Szent István király templomtól a Nagyboldogasszony Főszékesegyházig.

  

A hosszú menetben a gyerekek kis kosárkákból folyamatosan virágszirmokat szórtak az úttestre.

  

A 11 órakor kezdődő főmisét Fülöp Ernő apát-kanonok, a Nagyboldogasszony Főszékesegyház plébánosa a főtemplomot szinte zsúfolásig megtöltő hívek előtt mutatta be.

A szentbeszédet dr. Mészáros István, a Szent István király templom igazgatója mondta.

A templomigazgató homíliáját, bibliai idézetekre épülő szentbeszédét az Ezekiel próféta könyvéből vett olvasmányra építette. Mondanivalójának középpontjába Jézus szíve tiszteletét helyezte, a híveket a 21. század kihívásai közepette is erre bíztatta, kérte.

Amint az a beszédből kiviláglott, Jézus szíve dogmatikailag Isten emberré lett fiának szíve, a megváltó isteni szeretet jelképe. Tiszteletének alapját az adja, hogy Jézus egész embersége, így szíve is az isteni személy kifejezője. Az atya aláhúzta: a Szentírásban a szív az ember erkölcsi és vallási személyiségének foglalata, olyan ősfogalom, mely egyszerre fejezi ki a testi és a lelki valóságot. Jézus szívének átszúrása és oldalának megnyitása a szeretet végtelenségét jelképezi.

A színpompás körmenetet idén is számos belföldről és külföldről érkezett turista kísérte figyelemmel, közülük többen, elsősorban a német ajkúak a főszékesegyházban bemutatott szentmisén is részt vettek.

Jézus Szentséges Szíve iránti tisztelet a kereszténységben ősi gyökerekre nyúlik vissza, az újkorban pedig különleges virágzásnak indult. Az Egyház hivatalos liturgiájában IX. Pius pápa jelölte ki a helyét, amikor 1856-ban az Úrnapja utáni második vasárnapot követő pénteket megtette Jézus Szíve főünnepének. Többnapos Jézus Szíve búcsút már az 1860-as évek közepétől tartottak Kalocsán. Majd vallási rendezvényként nem csak Kalocsa és a szállások főbúcsújává nőtte ki magát, hanem még a Dunántúlon is számon tartották, és nem ritkán többezres lélekszámmal ülték meg. A főünnepet, ma is triduummal (péntek-szombat-vasárnap) tartják: szentmisékkel, szentségimádással, gyónási lehetőség biztosításával, vendég lelkipásztorok bevonásával. Leglátványosabb eleme vasárnap, a főmise előtti, a Szent István király templomtól a Nagyboldogasszony Főszékesegyházig Oltáriszentséggel vezetett körmenet, amelybe – örvendetes módon – ismét egyre többen viseletbe öltözködve érkeznek. (Forrás:Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye)

 

Képgaléria megtekintése (49 db kép)