A Népművészeti Tájház udvarán összegyűlt közönséget és a Kézműves Kör tagjait elsőként Dr. Bagó Zoltán köszöntötte.
A polgármester rámutatott:
Kalocsa egyik gyöngyszeme, a Népművészeti Tájház fontos kapcsolódási pont a múlthoz. Két hungarikummal büszkélkedő városunk sokat köszönhet az elődöknek, és a most önálló kiállítóteret kapott késői utódoknak, a Kézműves Kör tagjainak. Ők azok, akik államilag elismert népművészként is sokat tesznek a hagyományok autentikus megőrzéséért, a tárlókat benépesítő alkotásaik a város mellett a magyar népi alkotóművészet utánozhatatlan, mesterien kiváló darabjai. A város hálával és köszönettel tartozik azoknak a népművészeknek, akik nem csak alkotnak, hanem kivételes tudásukat elhivatottan tanítják, átadják az érdeklődő fiatal generációknak.
-Közös feladatunk – városként, közösségként és egyénenként – hogy ösztönözzük, támogassuk és megbecsüljük ezt a hagyományt, amely nem csak szép, de közösségformáló is. Kérem, járják végig a kiállítást, csodálják meg az alkotókat és alkotásaikat, és vigyék hírét annak, hogy Kalocsán ma is él a hagyomány! Köszönöm, hogy itt vannak, bízom benne, hogy sokakat megérint ez a kiállítás, és inspirációt ad hagyományaink további éltetésére, ápolására! - mondta ünnepi beszédében Kákonyi István tanácsnok.
Romsics Imre, a Viski Károly Múzeum igazgatója, a kiállítás megálmodója felidézte, hogy Kalocsa épített, kulturális és népművészeti örökségének egyik legfontosabb letéteményese a Népművészeti Tájház, amelyet Gábor Lajos festőművész javaslatára alakítottak ki, és 1936. június 7-én adták át. Az épület átalakítását és díszítését kalocsai és Kalocsa környéki paraszt mesterek és pingáló asszonyok végezték.
A ház jelenlegi motívumai 17 pingáló asszony munkáját dicsérik, közülük még ma is nagyon sokan élnek és aktívan részt vesznek tudásuk átadásában. Az igazgató megemlékezett arról is, hogy a tájház 1955-ban a nagy múltú Népművészeti és Háziipari Szövetkezethez került, tavaly, immár a múzeum kezelésében 13 ezer látogatót fogadott szerte a nagyvilágból.
Az ünnepi beszédek elhangzása után a résztvevők a Kézműves Kör tagjainak kalauzolása mellett bejárták a tájházat, megtekintették az új kiállítóteret és a tárlókba népművészenként kihelyezett alkotásokat.
A „Tavaszi zsongás” 17 órától a Művelődési Központ Kamaratermében folytatódott, ahol az idén 45 éves Piros Rózsa Táncegyüttes Egyesületáltal szervezett tavasznyitó kézműves foglalkozáson, közte húsvéti tojások festésén nagyon sok kisiskolás gyermek vett részt. Az esemény az Illésné Koszta Krisztina, Illés Zoltán, Dudás Szilvia és Lakatos Bence néptánc pedagógusok által vezetett gyermekcsoportok nagysikerű műsorával, majd az élőzenés táncházzal érte el a csúcspontját.