Kalocsán, a Rákóczi utcában idősebb Szendrei Imre zeneszerző és főszékesegyházi karnagy, illetve ifjabb Szendrei Imre Chopin- és Liszt-díjas zongoraművész nevét őrzi egy emléktábla. Több, mint 34 éve minden esztendő novemberében összegyűlnek itt a Kalocsai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola tanárai és megtartják a hagyományossá vált megemlékezést és koszorúzást.
November negyedikén, délután négy órakor tartotta koszorúzással és gyertyagyújtással egybekötött megemlékezését Kalocsa Város Önkormányzata. Az 1956-os forradalom leverésének emléknapján Schmidt Rajmund önkormányzati képviselő mondott emlékező beszédet az ’56-os emlékparkban.
Városunk hagyományai szerint az önkormányzat hivatalos megemlékezését a börtön falán elhelyezett dombormű, illetve az épület sarkán álló Szabadulás Kútja mellett tartották meg október 23-án délelőtt 11 órai kezdettel. Az alkalom ünnepélyességét katonai tiszteletadás, a katolikus iskola tanulóinak műsora és a fúvószenekar közreműködése emelte. Ünnepi beszédet dr. Bagó Zoltán polgármester mondott.
A műsort a Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola hetedik osztályos tanulói adták, emlékező beszédet Turi Tibor önkormányzati lépviselő mondott.
Miközben a Szakmár–Kistényi Szigeti Farmon agrárszakmai fórummal és gyermekprogramokkal startolt el az idei Paprikanap, Kalocsán hagyományosan terményáldással egybekötött szentmisével és Dr. Márkus Ferenc paprikakutató emléktáblájánál koszorúzással vette kezdetét a programsorozat.
A Szentháromság-téri Szent István király szobornál tartották meg augusztus 20-án az érseki kenyérszentelőt és a városi koszorúzási ünnepséget, amelyen az ünnepi beszédet a koszorúzásra összegyűlt pártok, egyesületek, szervezetek, intézmények képviselői és a nagyszámú érdeklődő jelenlétében Simon Zoltán alpolgármester mondta el.
Kalocsán évek óta megemlékeznek a roma holokausztról, amelynek augusztus 2. az emléknapja. Ebben az évben elsején délelőtt tartottak megemlékezést és koszorúzást a Roma Közösségi Ház mellett található emlékfalnál.
A Kalocsai Innovációs és Közművelődési Központ szervezésében tartotta megemlékezését Kalocsa Város Önkormányzata a kalocsai zsidóság elhurcolásának június 18-ai évfordulójához kötött emléknapon az egykori zsinagóga, jelenlegi Városi Képtár melletti parkban álló emléktáblánál.
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre sokéves hagyománya, hogy a március 15-i nemzeti ünnep előestéjén fáklyás felvonulást tartanak a múzeumtól a Negyvennyolcasok terére, ahol megkoszorúzzák Petőfi Sándor és Kossuth Lajos szobrát, majd a Viski Károly Múzeumba visszatérve negyvennyolcas vacsorán vettek részt.
Még ennyi év után is aktuális a márciusi ifjak üzenete: legyen béke, szabadság és egyetértés. Az ő áldozatos küzdelmükre és szabadságszeretetükre emlékeztetve tartott emelkedett hangvételű, a múlt és a jelen között párhuzamot vonó ünnepi beszédet Filvig Géza polgármester a Negyvennyolcasok terén március 15-én.
Az áldozatok előtt Pécsi Vivien tisztelgett emlékező beszéddel.
„Szinte minden családot érintett a doni vereség.” Egyebek mellett erről szólt emlékező beszédében Kákonyi István önkormányzati képviselő.
A hősök tiszteletére Kaló Krisztián plébános által celebrált szentmise után a templomot megtöltő hívek átvonultak a közeli doni katonai emlékműhöz.
A péntek délután tartott megemlékezésen dr. Körmendy Szabolcs önkormányzati képviselő mondott beszédet, majd Simon Zoltán alpolgármesterrel közösen koszorút helyeztek el Kalocsa Város Önkormányzata nevében.
Október 23-án, hétfő délelőtt emlékeztek meg az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeiről Kalocsán. A Szabadulás kútjánál tartott városi ünnepségen városunk alpolgármestere, Simon Zoltán mondott ünnepi beszédet.
A hosszú hétvége után tartalmas friss híradóval jelentkezünk. Beszámolunk az Őszi Kultúrpiacról és a hétfőn tartott városi megemlékezésről, közérdekű információkat hoztunk a kegyeliti napokhoz kapcsolódóan, majd hétvégi programot is ajánlunk figyelmükbe.
Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a november elsejétől életbe lépő új háziorvosi ügyeleti rendszerről, pályaválasztási kiállításon jártunk, és ezúttal is készültünk programajánlókkal.
Kalocsa Város Önkormányzata hétfőn 11 órától megemlékezést tart az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulója alkalmából a Szabadulás kútjánál. 18 órától pedig ünnepi szentmisére várják az emlékezőket a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban.
Október 6-án, pénteken az aradi vértanúkra és mártírtársaikra emlékeztek Kalocsán az önkormányzat hivatalos megemlékezésén a Batthyány-szoborcsoportnál, a Negyvennyolcasok terén, ahol az általános iskolások műsora után Illés Péter mondott beszédet, majd városunk elöljárói megkoszorúzták az Első Felelős Magyar Kormány miniszterelnökének és minisztereinek emléket állító emlékművet.
Eseménydús utolsó napjai voltak az elmúlt hétnek.Fajszon új csarnokot avattak a Pata Kft-nél, Dusnokon szüreti mulatságra várták az érdeklődőket, Kalocsán láthatósági futást szerveztek és az aradi vértanúkra és mártírtársaikra emlékeztek a Negyvennyolcasok terén.
Stábunk a mohácsi csata és a kalocsai érsek halálának 497. évfordulóján tartott megemlékezésen járt, és programajánlókkal is készültünk nézőinknek, reményeink szerint segítve ezzel a hétvégi Paprikafesztivál forgatagában az eligazodást.
Gazdag programkínálat várta az érdeklődőket az államalapítás ünnepén Kalocsán. Augusztus 20-án délelőtt kitüntető díjak, szentmise és koszorúzás, valamint kenyérszentelés, este az érsekkertben minőségi zenés-énekes műsor szórakoztatta a közönséget.