Nagyszámú érdeklődő mellett szeptember 21-én, szombaton Gyűjteménygyarapító Múzeum – 33 esztendő, 33 tárgy címmel nyílt időszaki kiállítás a kalocsai Viski Károly Múzeumban. Az önkormányzati intézmény legújabb, érdekfeszítő tárlatára érkezőket dr. Bagó Zoltán megválasztott polgármester köszöntötte.
Mustot készítettek, szőlőt nyomdáztak és őszi gyermekdalokat tanultak a Viski Károly Múzeumban az óvodások. Szeptember második hetében elkezdődtek a foglalkozások a legkisebbek számára is.
Szombat este több mint 600 látogató fordult meg a Múzeumok Éjszakája hat helyszínén. Legtöbben a Viski Károly Múzeum épületegyüttesében és az udvaron zajló programokra voltak kíváncsiak. A rendezvény keretében Romsics Imre múzeumigazgató a Kalocsai Múzeumbarátok Köre javaslatára Dr. Bárth János 80. születésnapjához közeledve a Pro Museo-díjat adományozott a tudós muzeológusnak.
Kalocsán a tavalyihoz hasonlóan, idén is legalább félezer látogatóra számítanak a nagy hagyománnyal bíró Múzeumok Éjszakáján. A programkínálat szerint június 22-én, több helyszínen, számos rendezvény várja mindazokat, akik az éj leple alatt szeretnék felfedezni a Viski Károly Múzeumot, a Nicolas Schöffer Gyűjteményt, a Kalocsai Képtárat vagy épp a Városi Galériát.
Kalocsán a háromnapos pünkösdi rendezvénysorozat egyik meghatározó eseménye volt a május 19-én, az Érsekkert bejárati épületében megrendezett Kalocsa Aranya – a fűszerpaprika című állandó kiállítás ünnepélyes megnyitója. A Viski Károly Múzeum szakemberei Romsics Imre igazgató irányítása mellett a Kalocsai Fűszerpaprika Zrt. által adományozott, a múzeum tulajdonában álló, valamint a Népművészeti Múzeumban meglévő darabok fotográfiáiból állították össze a kiállítás anyagát.
Kalocsán a háromnapos pünkösdi rendezvénysorozat egyik meghatározó eseménye volt a május 19-én, az Érsekkert bejárati épületében megrendezett Kalocsa Aranya – a fűszerpaprika című állandó kiállítás ünnepélyes megnyitója. A Viski Károly Múzeum szakemberei Romsics Imre igazgató irányítása mellett a Kalocsai Fűszerpaprika Zrt. által adományozott, a múzeum tulajdonában álló, valamint a Népművészeti Múzeumban meglévő darabok fotográfiáiból állították össze a kiállítás anyagát.
Április 24-én Szent György napjához kapcsolódó néphagyományokat elevenítettek fel a múzeumpedagógiai foglalkozáson keresztül a Viski Károly Múzeumban. A gyerekeket az emeleten bábjáték, az ásványtárban pedig kézműves foglalkozás is várta.
Mézeskalács készítés volt a témája a legutóbbi családi napnak a Viski Károly Múzeumban. A szombat délelőtti program a Népi Kézműves Alkotóházak és Műhelygalériák XI. Országos Hétvégéjéhez csatlakozott.
Valószínűleg számos kalocsai család otthonát díszítette kantáros tojás az ünnepekkor. Mindez annak volt köszönhető, hogy a Viski Károly Múzeum illetve a Kalocsai Kézműves Kör több húsvéthoz kapcsolódó programot szervezett, ahol a gyerekek Kriptáné Halász Zsuzsanna népi iparművész irányítása mellett kantáros tojást festettek.
„Nagyon megható érzés és nagy megtiszteltetés ez a díj.” – interjút adott stábunknak a Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Romsics Imre.
Húsvéti tojásfestő családi napra várták a gyerekeket a Viski Károly Múzeumba szombat délelőtt. A programot a Kalocsai Kézműves Kör tagjai közreműködésével szervezte meg az intézmény.
Kriptáné Halász Zsuzsanna népi iparművész irányítása mellett kantáros tojást festettek, majd utána a sonka mellé tormát is reszeltek a nagycsoportosok.
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre sokéves hagyománya, hogy a március 15-i nemzeti ünnep előestéjén fáklyás felvonulást tartanak a múzeumtól a Negyvennyolcasok terére, ahol megkoszorúzzák Petőfi Sándor és Kossuth Lajos szobrát, majd a Viski Károly Múzeumba visszatérve negyvennyolcas vacsorán vettek részt.
Úgy tűnik, sikeresen elűzték a telet a busók Mohácson, ahol a rendezvénysorozat részeként a KultúrKikötő is megnyitotta kapuit. A hazánk értékeit felvonultató „kikötőben” a Viski Károly Múzeum delegációja is lehorgonyzott, hogy bemutassa városunk népművészetét és szokásait.
A program során a gyerekek a farsangi népszokásokkal ismerkedtek meg és még csörögefánkot is ehettek.
Vízkereszt ünnepét tartották a Viski Károly Múzeumban. Ez alkalomból népi játékot készítettek és a régiek ételét, a „soványt” is megkóstolták az óvodások a legutóbbi múzeumpedagógiai foglalkozáson.
Egyhangúlag szavazott megbízásáról a képviselő-testület.
Szent családnak, pásztoroknak és angyaloknak öltöztek be a nagycsoportos óvodások a Viski Károly Múzeum legutóbbi, karácsonyi hagyományokhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozásán.
Az adventi időszakra hangolódva kolbászt töltöttek és papírból malacot hajtogattak az óvodások a Viski Károly Múzeumban a legutóbbi múzeumpedagógiai foglalkozáson.
A paraszti élet hétköznapjairól kaphattak bővebb tájékoztatást a Nagyasszonyunk Katolikus Intézmény harmadik osztályos tanulói a Viski Károly Múzeum legutóbbi iskolásoknak szóló foglalkozásán.
A gasztronómiát, az irodalmat és a zenét fogták egy csokorba a kalocsai, belvárosi hotelben, azon a Petőfi-esten, ahol az asztalra a költő kedvenc étkei kerültek.
A pedagógus életpálya törvényt érintő szakmai fórumon, a Nyílt Osztály előadásán, valamint a Viski Károly Múzeum új időszaki kiállításán is járt stábunk, ezen kívül igazi őszi programajánlót is hoztunk nézőinknek.
A Kalocsai Viski Károly Múzeumban szeptember 16-án, szombaton a Kulturális Örökség Napja alkalmából KINCSEK – Az elmúlt 25 év régészeti feltárásai a Kalocsai Sárközben címmel nyílt időszaki kiállítás, mely 2024. augusztus végéig látogatható.
Augusztus harmadika és ötödike között rendezték meg a IX. Fraknói Nyári Akadémiát, melynek az idei évben városunk adott otthont. A Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport konferenciáján a főegyházmegye története került fókuszba, a középkortól a 20. századig.
Szeptember 16-tól már a nagyközönség is megtekintheti azokat a tárgyakat, amelyeket Bátya déli határában tártak fel a Viski Károly Múzeum munkatársai. A városi könyvtárban nyári táborba várták a gyerekeket.
Kalocsa adott otthont a Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport konferenciájának, a Fraknói Nyári Akadémiának múlt héten.
A leletanyag korának pontos, természettudományos vizsgálatokkal történő meghatározása még hátra van, de annyit már most bizonyosan elmondanak róla a szakemberek, hogy az időszámításunk előtti 1300-1200-as évekből származnak.
Friss híradó műsorunkban a napokban elhunyt Leányfalusi Vilmos kanonok-karnagy orgonaművészre emlékezünk, majd kettő gyermekeknek szervezett tábor pillanatait mutatjuk meg: két turnusban zajlanak a kalocsai Szociális Központ Családsegítő Szolgálatának nyári programjai, illetve kézműves tábor várta a gyerekeket a Viskiben.