...
Euró: 406 Ft   |   Dollár: 390 Ft
Benzin: 649 Ft/l   |   Dízel: 660 Ft/l
2025. 02. 05. szerda
Ágota, Ingrid

Tavasszal befejeződik a vízmegtartó és környezetvédelmi projekt Kalocsán –Dukai Miklós államtitkár a helyszínen tájékozódott

  • Zsiga Ferenc
  • 2025. 01. 22., 21:53
  • Híreink / Közélet
-Egy olyan nagy program keretében végzünk kisléptékű természetes vízmegtartó beruházásokat, amelyek hosszú távon azt fogják eredményezni, hogy egy-egy önkormányzat az éghajlatváltozásból adódó kihívásokra jobban tudjon reagálni. Kalocsán is van egy olyan lakóövezetben lévő fás-bokros, részben vízzel járt terület, ahol azt próbáljuk modellezni, hogy ezen a területen hosszú távon hogyan lehet a meglévő vizet megtartani, és hogy miként lehet egy ilyen vizes élőhelyen az itt lakóknak rekreációs lehetőségeket biztosítani. Azért vagyok itt, hogy megnézzem, hogyan állnak a kivitelezéssel, mert ennek a beruházásnak tavasz végére el kell készülnie – mondta dr. Dukai Miklós, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati államtitkára január 22-én, a kalocsai projekt helyszínén, a „gyümölcs utcák” végén, ahová dr. Bagó Zoltán polgármester és Fekete Csaba, a Life Logos 4 Water program szakmai vezetője kíséretében érkezett.

Az államtitkár a munkagépektől hangos helyszínen kifejtette:


A kalocsai a második európai uniós nyertes projektje a Belügy -, illetve a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumnak. Míg korábban az egyes településekre koncentráltunk, addig itt úgynevezett kisvízgyűjtő szinten próbálunk beavatkozásokat végezni, amelyben a Vajas - és a Csorna - Foktői csatorna érintett. Bátya, mint gesztortelepülés mellett Kalocsán, Foktőn és Drágszélen történtek beavatkozások annak a megtapasztalására, hogy a vizet hogyan tartsuk meg kisvízgyűjtő szinten, természetes közegben úgy, hogy lehetőség szerint minden szakmai és lakossági kívánalomnak eleget tudjunk tenni- mondta az államtitkár.  

Fekete Csaba, Bátya község polgármestere, a projektszakmai vezetője arról számolt be, hogy a projekt önálló helyszíneken Bátyán, Foktőn, Drágszélen és legnagyobb részt Kalocsán, a „gyümölcs utcák” végén lévő mély fekvésű, vízzel járt területen valósul meg. A kivitelezést részletes környezeti felmérés, fajösszetétel és egyedszámlálás elkőzte meg. Több területrészen igen jó ökológiai állapotokat találtak, ami napjainkban már ritkaság, különösen városi környezetben. Ezeknek az életközösségeknek a megtartása, létfeltételeik javítása kiemelt feladat.


- A területen a vízháztartást „tesszük rendbe”, azaz a szabályozható víz jelenlétét honosítjuk meg. Ezzel egy időben öt területrészleten kisebb átalakításokat végzünk. A jelenlegi helyszínen, a Mogyoró utca és az Eper utca találkozásánál lévő 1. számú területen egy tavat alakítottunk ki, ami majd a közeli csatorna vizével lesz feltöltve, de csak addig a vízszintig, ami még nem veszélyezteti az ingatlanokat. A közeli 2. számú projekthelyszínen egy árkot ásunk, hogy időszakosan el tudjuk önteni a területet; ugyanitt faültetéssel fogjuk változatossá tenni a vizes élőhelyet. A 3. számú területen szintén a már meglévő kis tavat és környezeté tesszük rendbe. A tájidegen fákat eltávolítjuk, helyükre újakat ültetünk. A 4. számú területen csak a tavat rekultiváljuk, valamint kulturáltabbá tesszük a környezetet. Az 5. számú területen egy tó és épített közösségi tér kerül kialakításra – mondta Fekete Csaba.

A szakmai vezető szerint a munkálatok Foktő és Drágszél után tavasz végére Kalocsán és Bátyán is határidőre befejeződnek. A projekt fizikai megvalósítása után kezdődik a monitoring időszak, amikor az egyes helyszíneken történt beavatkozások hatásait mérik. A tapasztalatok tükrében azt is vizsgálják majd, esetlegesen milyen további lehetőségek vannak. Az már most biztosan elmondható, hogy a korábbinál jóval kezelhetőbb és karbantarthatóbb területek alakulnak ki, ezeknél például a kistraktoros fűnyírásnak és a rézsűkaszálásnak is meg lesznek a feltételei. Mindamellett a vízháztartás egyensúlyban tartása a legfontosabb cél!

Fekete Csaba arról is beszámolt, hogy a négyhelyszínes projekt megvalósítására eredetileg 120 millió forint állt rendelkezésre. Ebből 25 millió forintot a foktői, 20 – 20 millió forintot a drágszéli és a bátyai fejlesztésre szántak. A fennmaradó részt kapta Kalocsa. A közbeszerzés után ezek az összegek jelentősen változtak. Ugyan Foktő és Drágszél vonatkozásában a tervezettnél kedvezőbb árajánlatok érkeztek, viszont Kalocsa és Bátya esetében a kivitelező cégek jóval magasabb összegekkel tettek ajánlatot. Szerencsére a minisztérium plusz támogatást biztosított. A kalocsai projektrész kivitelezési költsége várhatóan 80-90 millió forint lesz.

Dr. Bagó Zoltán polgármester elmondta:

-A kalocsai projekthelyszínen az elmúlt két hétben nagyon felgyorsultak az események, hiszen tavasz végére be kell, hogy fejeződjenek a munkálatok. Államtitkár úr helyszínbejárást tartott a mai napon, arra volt kíváncsi, hogy hol tart, hogyan folyik a munka. Nagyon örülök, hogy elégedett volt azzal, amit látott, hiszen a kivitelezők a rossz idő ellenére is mindent megtesznek, hogy a fizikai megvalósítás határidőre befejeződjön. Amint az közismert, a Sárköznek a vízmegtartó képessége negatív szaldót mutat. Ez azt jelenti, hogy több víz távozik, mint amit természetes úton rendelkezésre áll, vagy érkezik. Ez a projekt arról szól, hogy a vizet meg tudjuk tartani, és ha nem is az ősi eredeti, de az évszázados biodiverzitásnak megfelelően tudjuk majd ezt a területet az elkövetkezendő évtizedekben használni – hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve:

-Leginkább annak örülnék, ha a két nagy parkunk, a Csajda - és az Érsekkert mellé a jelenlegi egy harmadik közparkként, a maga közfunkciójával tudna felzárkózni. Egy olyan zöld közösség tér alakulna ki, ahol tájjellegű életet lehet élni. Ennek az értékes területnek a fenntartásába minden lehetőség belefér, amit a lakóközösség szeretne. Engem most leginkább az érdekelt, hogy a város cégének, a Vagyonhasznosítási Kft-nek milyen karbantartási munkái lehetnek itt. Természetesen a közelben lakókat be fogjuk vonni, meg fogjuk kérdezni, hogy ők mit szeretnének kezdeni ezzel a területtel. Lehet, hogy egyesületet fognak erre a célra alakítani, vagy a már meglévő egyesületek egyike veszi védnöksége alá. Ezek most még nyitott kérdések. Most ott tartunk, hogy mielőbb fejeződjön be a munka, hogy a területet át tudjuk adni a lakosságnak. Polgármesterként most azon gondolkodom: ha befejeződik a projekt, az Eper utca hogyan kaphat szilárd útburkolatot. Ezt a ciklus végéig szeretném megoldani – mondta dr. Bagó Zoltán polgármester.

Képgaléria megtekintése (15 db kép)

 

hirdetés
hirdetés