A fórum résztvevőit Dr. Bagó Zoltán köszöntötte. A polgármester leszögezte, hogy Batthyány – Schmidt Margit , az egyesület elnöke a garancia arra, hogy a most zajló projekt célkitűzései valóra válnak.
- Nem először vagyunk Kalocsán. 2017-ben indult a Kalocsai Család és KarrierPont projektünk, amelynek hároméves helyi programját dr. Magóné Tóth Gyöngyivel építettük fel, és valósítottuk meg. Most legfontosabb célkitűzésünk, hogy a vidéki nőket helyzetbe hozzuk. A mai napon egy európai uniós, a magyar-szerb határon átívelő, úgynevezett ENAG projekt keretében vagyunk Kalocsán. Ezúttal speciálisan a mezőgazdasággal, illetve vidékfejlesztéssel foglalkozó hölgyek segítése, támogatása a célunk. Bács-Kiskun vármegyében ez a második állomásunk, decemberben ugyanezzel a programunkkal Kecskeméten jártunk – mondta az elnök, hozzátéve:
„Ugyan ez a program a nőkről szól, de ezzel a férfiaknak is üzenünk: közös ügy, hogy a nők a talentumaikat minél jobban érvényesítsék, hogy ezáltal is boldogabbak legyenek. Azt szoktuk mondani: amilyen a nő, olyan a család, amilyen a család, olyan lesz a gyermek. E gondolatok jegyében egy boldogabb társadalom létrehozásában szeretnénk részt venni.”
Batthyány – Schmidt Margit a kötelező női kvóta létjogosultságáról szóló kérdésünkre kifejtette:
„Nőként én is benne vagyok néhány olyan uniós szervezetben, amelyekben Magyarországot képviselem. Szerintem fontos, hogy legyen kvóta, de nem a kvótában, hanem a szakértelemben hiszek. Mint a Magyar Női Unió elnöke úgy gondolom: igenis vannak nők, akiknek minden készségük, képességük meg van ahhoz, hogy ugyanúgy képviseljenek egy ügyet, egy missziót, mint egy férfi. Amennyiben van egy férfi és egy nő, aki között választani kell, akkor amellett, hogy egy grémiumon belül lehetőleg annyi nő legyen, mint férfi, mindenkor a szakértelem döntsön. Ne azért üljön egy nő a főasztalnál, mert nő, hanem azért üljön ott, mert kiváló szakember, kiváló a szakértelme.”
A program kapcsolatépítő ebéddel kezdődött, majd a Magyar Női Unió Egyesület tevékenységét, nagyobb rendezvényeit és nemzetközi kapcsolatait Batthyány – Schmidt Margit mutatta be.
A folytatásban Mészáros Mónika Alíz, az egyesület tagja az ENAG programot és a potenciális együttműködés lehetőségeit ismertette.
Mint elhangzott:
„Az ENAG célja, hogy egy határokon átnyúló digitális ökoszisztémát hozzon létre a mezőgazdaságban dolgozó nők számára - új, zöldebb és fenntartható vállalkozási modellek alapján. További cél a (ön)foglalkoztatási lehetőségek növelése vidéki területeken egy olyan átfogó program kidolgozásával, amely modern eszközöket alkalmaz a munkanélküli, nehezen foglalkoztatható nők, valamint szakképzési oktatók, pályaorientációs tanácsadók, agronómusok, diákok és friss diplomások kompetenciáinak, készségeinek és gyakorlati ismereteinek fejlesztésére.
A munkaprogram gerincét a digitális platform adja, amely képzési anyagokat, iparági kapcsolatokat, mentorálási és tanácsadási lehetőségeket biztosít, támogatva a határon átnyúló vidéki agrárközösség fejlődését” – mondta a szakember.
Mészáros Mónika Alíz szólt arról is, hogy két rendkívül interaktív, személyes részvételt igénylő képzési program kerül megrendezésre a határ mindkét oldalán, az agrárium és a vállalkozás területén szerzett készségek és tudás átadásának céljából. Ezen alkalmak során tanulmányi látogatásokat szerveznek, hogy ösztönözzék a gyakorlati tapasztalatcserét, bemutatva a határrégióban már sikeresen működő jógyakorlatokat.
A folytatásban a Nemzetközi kapcsolatok értékéről
Knoll Ágnes, a WUSME (KKV-k Világszervezete) képviselője tartott prezentációt.
Az eseményt Batthyány – Schmidt Margit azzal zárta:
„A képzési program befejeztével mentorálási program indul, amely támogatja az agrárvállalkozásban dolgozó, a képzést elvégzett nők (ön)foglalkoztatását. Ez biztosítja, hogy minden résztvevő igényei és érdeklődési területei alapján hozzáférjen egy vagy több mentorhoz a trénerek és szakértők közül.”