Az alkalomra kreatívan feldíszített művelődési ház bejárata és a kiszűrődő délszláv zene már sejtette, hogy a szervezők idén is sok energiát fektettek a préló, eredeti jelentése fonó megszervezésébe, amely minden év januárjában veszi kezdetét és a hagyományőrzés, népmese, népzene, néptánc, fánkkészítés, eszem-iszom, dínom -dánom jegyében egészen február közepéig tart.
Erről szólva Tamaskó Péterné Éva főszervező elmondta:
-Magyarországon Vízkereszt, január 6. a farsang kezdete, az ónaptárat használó keleti keresztény egyházak a Gergely-naptár szerint viszont január 19-én tartják. Dusnokon a prélót, fonót 2006 óta az utóbbi dátumhoz közeli hétvégén tartjuk. A horvátok lakta települések lakóinak a fonóban való együttléte mindig is társasági alkalom volt. Miután a fonás, szövés megszűnt, azért a bálokat megtartották. A feljegyzések szerint az első veliko prélót, tehát nagy prélót 1879. február 2-án tartották Szabadkán. Az alkalomra egy kalocsai kispap növendék, Nikola Kujundzsity egy szép dalt írt. A dallamot, mely így kezdődik: Kolo igra, tamburica szvira (Járják a kólót, szól a tambura), a „bunyevácok himnuszának” nevezik. A dal ma is felcsendül a Felső-Bácskában megrendezett prélókban, így ma itt, nálunk is – mondta a horvát néptánc együttes vezetője, hozzátéve:
-A prélót rendező horvát nemzetiségi önkormányzatok egymással egyeztetve szervezik a saját báljukat, hogy azok időben ne ütközzenek egymással. Ennek is köszönhető, hogy a horvát nemzetiségű bálozók legaktívabb magja hétről hétre másik településen vesz részt a prélón. Az idei dusnoki bálon sincs ez másként, sokan érkeztek Bajról és környékéről, Hercegszántóról, Kecskemétről, Lórévről, Budapest vonzáskörzetéből, vagy éppen a közeli Bátyáról.
A szombati bál visszaigazolta azokat a véleményeket, hogy a horvát néptáncnak, a kólónak, amely alapvetően társastánc, egyfajta közösségteremtő ereje van. Ahogy megszólalt a vérpezsdítő muzsika, a bál közönsége szinte egy emberként pattant fel a vacsorára megterített asztaloktól és töltötte be a művelődési ház nézőteréből kialakított nagy táncteret. Hogy a télűzésnek mekkora lesz a hatása az időjárásra, nem tudjuk, de azt igen, hogy a dusnokiak megint egy jól szervezett, fergeteges bállal tisztelegtek őseik és a régi hagyományok előtt.
Az ösztöndíjakat állatgondozás, hagyományőrzés, fűszerpaprika termesztés, agrárgépészet, népművészet területen ítélték oda, az első díjazottak Kalocsáról és környékéről kerültek kiválasztásra.
„Összességében minden idők kolbásztöltő versenyeinek legjobb kolbászai az idén készültek”